Primiparlarda sürekli ebe desteğinin konfor, uyku kalitesi ve emzirme öz yeterliliğine etkisi: Gebelikten anneliğe izlem çalışması
The effect of continuous midwife support on comfort, sleep quality and breastfeeding self-efficacy in primiparous: A follow-up study from pregnancy to motherhood
  1. Tez No: 944677
  2. Yazar: SÜMEYYE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Amaç: Araştırma, primipar gebelere doğum sonu döneme kadar sunulan sürekli ebe desteğinin konfor, uyku kalitesi ve emzirme öz yeterliliğine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü olarak yürütülen bu araştırmanın örneklemini Elazığ Palu Devlet Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'ne başvuran gebeliğinin 36. haftasında olan 64 deney, 64 kontrol olmak üzere 128 gebe oluşturdu. Bu kadınlarla doğum sonu döneme kadar toplam altı görüşme gerçekleştirildi. Veriler“Kişisel Tanıtım Formu”,“Genel Konfor Ölçeği”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”,“Antenatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (Kısa Formu)”ve“Postnatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (Kısa Formu)”kullanılarak elde edildi. Gebelerle yapılan görüşmelerde araştırmacı tarafından hazırlanan eğitim kitapçıkları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the effect of continuous midwife support provided to primiparous pregnant women until the postpartum period on comfort, sleep quality and breastfeeding self-efficacy. Material and method: The sample of this randomized controlled study consisted of 128 pregnant women, 64 experimental and 64 control, who were in their 36th week of pregnancy and applied to the Elazığ Palu State Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic. A total of six interviews were conducted with these women until the postpartum period. Data were obtained using the“Personal Introduction Form”,“General Comfort Scale”,“Pittsburgh Sleep Quality Index”,“Antenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale (Short Form)”and“Postnatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale (Short Form)”. Educational booklets prepared by the researcher were used in the interviews conducted with the pregnant women. Results: It was determined that the post-test VAS total, Physical Comfort, Psychospiritual Comfort, Environmental Comfort and Sociocultural Comfort sub-dimension mean scores and the Postnatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale score mean of the women in the experimental group with the continuous midwife support offered were higher and significantly increased compared to the control group (p< 0.001).