Sıçanlarda nazal mukoza hasarı sonrası topikal atorvastatinin iyileşme üzerine etkisi
Evaluation of the effects of topical atorvastatin on healing after nasal mucosal injury in a rat model
  1. Tez No: 944692
  2. Yazar: MAHMUT NİYAZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI CANER İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş-Amaç: Endoskopik sinüs cerrahisi sonrası nazal mukozanın patolojik iyileşmesi sonucu komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu tür komplikasyonlar başarılı bir cerrahi müdahale sonrası postoperatif tekrarlayan semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir. Dislipidemi tedavisinde yaygın olarak kullanılan hidroksimetilglutaril-CoA redüktaz inhibitörleri (statinler), inflamasyonu tetikleyen adezyon moleküllerinin ve kemokinlerin üretimini baskılayarak antiinflamatuar etki göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, sıçan nazal mukozasında oluşturulan mekanik hasara topikal atorvastin uygulanarak yara iyileşmesini kontrol grubu ile histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak karşılaştırmaktır. Gereç-Yöntem: Wistar Albino cinsi 30 adet sıçan her grupta 5 adet olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Sağ nazal kavitelere interdental fırça ile mukozal hasar oluşturuldu. Deney grubuna %1 atorvastatin içeren cold krem, kontrol grubuna etken madde içermeyen cold krem intranasal olarak uygulandı. Sıçanlar 3., 7. ve 14. günlerde histopatolojik ve immünohistokimyasal inceleme için sakrifiye edildi. Histopatolojik olarak inflamatuar hücre proliferasyonu, goblet hücre yoğunluğu, siliyer hücre yoğunluğu, subepitelyal kalınlık ve subepitelyal kollajen lif yoğunluğu incelendi. Kapiller yoğunluk değerlendirmesi spesifik ve sensitif bir endotelyal marker olan CD31 immunohistokimyasal boyama ile yapıldı. Bulgular: Goblet hücre yoğunluğu, siliyer hücre yoğunluğu, subepitelyal kalınlık açısından deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. İnflamatuar hücre sayısı ve subepitelyal kollajen lif yoğunluğu 7.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Complications may occur as a result of pathological healing of the nasal mucosa after endoscopic sinus surgery. Such complications may lead to the emergence of postoperative recurrent symptoms after a successful surgery. Hydroxymethylglutaryl-CoA reductase inhibitors (statins), which are widely used in the treatment of dyslipidemia, show anti-inflammatory effects by suppressing the production of adhesion molecules and chemokines that trigger inflammation. The aim of this study is to compare wound healing histopathologically and immunohistochemically by applying topical atorvastatin to mechanical injury induced in rat nasal mucosa and comparing it with a control group. Materials and Methods: Thirty Wistar Albino rats were divided into six groups with five rats in each group. Mucosal injury was induced in the right nasal cavities using an interdental brush. Cold cream containing 1% atorvastatin was applied intranasally to the experimental group, while cold cream without active substance was applied to the control group. Rats were sacrificed on the 3rd, 7th, and 14th days for histopathological and immunohistochemical examination. Histopathologically, inflammatory cell proliferation, goblet cell density, ciliary cell density, subepithelial thickness and subepithelial collagen fiber density were examined. Capillary density assessment was performed by CD31 immunohistochemical staining, a specific and sensitive endothelial marker. Results: No significant difference was observed between the experimental and control groups in terms of goblet cell density, ciliated cell density, and subepithelial thickness.