Yüksek sıcaklık uygulamaları için polimer matrisli kompozit malzeme üretimi
Production of polymer matrix composite material for high temperature applications
  1. Tez No: 944709
  2. Yazar: SİMAY OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLVEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek sıcaklık uygulamaları için parçacık takviyeli polimer matrisli kompozit malzemelerin üretimi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen polimer matrisli kompozit malzemelerin havacılık uygulamalarına yönelik olması amaçlanmıştır. Kompozit üretiminde matris malzemesi olarak termoset polimerler ve termoplastik polimerler kullanılmıştır. Termoset esaslı polimer olarak epoksi kullanılmıştır. Termoplastik esaslı polimer olarak polietereterketon (PEEK) kullanılmıştır. Ayrıca doğal polimer esaslı termoplastik polilaktikasit (PLA) kullanılmıştır. Parçacık takviye malzemesi olarak karbon nanotüp, grafen kullanılmıştır. Termoset polimer (epoksi) matrisli kompozit numuneler el yatırma (döküm) yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Termoplastik polimer matrisli (PEEK, PLA) kompozitler toz presleme-sinterleme ve toz sıcak presleme yöntemleri ile üretilmiştir. Üretilen kompozit malzemelerin mikroyapısı ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Malzemelerin mukavemeti, sertliği, elastisite modülü, enerji absorblama kapasitesi gibi mekanik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca numunelerin elastiklik özellikleri camsı geçiş sıcaklıkları dinamik mekanik analiz (DMA) testi ile incelenmiştir. Numunelerin sıcaklık dayanımları ve camsı geçiş sıcaklıkları diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) testi ile incelenmiştir. Numunelerin mekanik özellikleri ilk prensipler esaslı yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) ile teorik olarak incelenmiştir. Teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, particle reinforced composite materials for high temperature applications were produced and characterized. The aim of the present study was development of polymer matrix composites for aviation applications. Epoxy was used as a thermoset based polymer matrix material. Polyetheretherketone (PEEK) was used as a thermoplastic based matrix material. In addition, polylacticacid (PLA) was used as a natural based thermoplastic matrix material. Carbon nanotube and graphene were used as a particle reinforcement. Thermoset polymer (epoxy) based composites were produced by hand lay-out method. Thermoplastic (PEEK, PLA) matrix composites were produced by powder pressing-sintering and powder hot-pressing methods. Mechanical properties and microstructure of the polymer matrix composites were investigated. Strength, hardness, elastic modulus, energy absorbtion capacity properties of the composites were determined. In addition, elastic properties and glass transition temperatures of the polymer matrix composites were determined by dynamic mechanical analysis (DMA) method. High-temperature resistance and glass transition temperature properties of the composites were also investigated by differantial scanning calorimetry (DSC) analysis. Also, In this study, particle reinforced composite materials for high temperature applications were produced and characterized. The aim of the present study was development of polymer matrix composites for aviation applications. Epoxy was used as a thermoset based polymer matrix material. Polyetheretherketone (PEEK) was used as a thermoplastic based matrix material. In addition, polylacticacid (PLA) was used as a natural based thermoplastic matrix material. Carbon nanotube and graphene were used as a particle reinforcement. Thermoset polymer (epoxy) based composites were produced by hand lay-out method. Thermoplastic (PEEK, PLA) matrix composites were produced by powder pressing-sintering and powder hot-pressing methods. Mechanical properties and microstructure of the polymer matrix composites were investigated. Strength, hardness, elastic modulus, energy absorbtion capacity properties of the composites were determined. In addition, elastic properties and glass transition temperatures of the polymer matrix composites were determined by dynamic mechanical analysis (DMA) method. High-temperature resistance and glass transition temperature properties of the composites were also investigated by differantial scanning calorimetry (DSC) analysis. Also, mechanical properties of the polymer matrix composite materials were theorically studied by first principles based density functional theory (DFT). Theorical and experimental mechanical properties were compared. Metin girmek için buraya tıklayın veya dokunun.