Giotto Di Bondone'nin resim ve perspektifteki yeniliklerinin Leonardo Da Vinci üzerine etkisi
The impact of Giotto Di Bondone's innovations in painting and perspective on Leonardo Da Vinci
  1. Tez No: 944733
  2. Yazar: SEBAHATTİN ATİLLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Resimlerine derinlik perspektifi ekleyen ilk kişiler arasında olan Giotto, bu devrim niteliğindeki yaklaşımı ile Avrupa'nın Karanlık Çağ döneminin sanat anlayışı ile kaybolan perspektif kuralların yeniden yazılmasına öncülük etmişti. Aynı zamanda, Giotto, kendi zamanı için fiziksel iki boyutlu bir çerçeve içinde sanal üç boyutlu bir alan üretmede eşsiz bir yeteneğe sahipti. Giotto kendi dönemini ve sonrasını büyük bir etki ile yönlendiren bir sanatçı olarak zamanla takdir edilen ve eserlerinin değeri sonraki dönemlerde anlaşılan bir sanatsal kimliğe sahiptir. Birçok araştırmacı ve tarihçiye göre Giotto, Orta Çağ'da çürümeye yüz tuttuğu iddia edilen resim sanatını ve tablo kullanımını yeniden canlandıran ve sanatın bu şekline büyük bir şöhret kazandıran sanatçı olarak anılmaktadır. Rönesans resim sanatı üzerindeki etkisi bariz ve takdire mazhar olan Giotto, kaçınılmaz olarak dönemin birçok sanatçısını da derinden etkilemiştir. Bunlardan biri olarak Leonardo da Vinci Rönesans döneminde çok boyutluluğu bir sanat akımı ve sanatçıları için ön plana çıkarmaya çalışırken, aynı zamanda, doğanın prensiplerinin doğru şekilde kavranmasının değerine de dikkat çekmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, Giotto di Bondone'nin sanat anlayışının, Leonardo da Vinci'nin sanat anlayışı üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırmada, Giotto'nun da Vinci üzerinde yaratmış olduğu etkiler ile birlikte da Vinci'nin eserlerinde, Giotto'nun eksikliği olarak gördüğü ve değişikliğe uğrattığı düşünülebilecek farklılıkların da değerlendirilmesi söz konusudur. Araştırma içerisinde Giotto di Bondone'den Leonardo da Vinci'ye yönelik olan yansımalara bakıldığında, temel olarak Giotto'nun, doğrudan doğruya da Vinci'ye sanatsal bir etkisinin bulunduğunu söylemek son derece güçtür. Fakat detaylar dikkate alındığında, Giotto'nun, tüm Rönesans sanatçıları gibi da Vinci üzerinde de çeşitli yansımalarının bulunduğunu anlamak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Giotto, who was among the first to add depth perspective to his paintings, pioneered the rewriting of perspective rules that had been lost with the art understanding of the Dark Ages in Europe with this revolutionary approach. At the same time, Giotto had a unique ability to produce a virtual three-dimensional space within a physical two-dimensional frame for his time. Giotto, as an artist who shaped his own period and the aftermath with great influence, has an artistic identity that has been appreciated over time and the value of his works has been understood in later periods. According to many researchers and historians, Giotto is remembered as the artist who revived the art of painting and the use of painting, which was claimed to be on the verge of decay in the Middle Ages, and brought great fame to this form of art. Giotto, whose influence on Renaissance painting is obvious and worthy of appreciation, inevitably deeply influenced many artists of the period. As one of these, Leonardo da Vinci tried to bring multidimensionality to the forefront for an art movement and artists during the Renaissance, while at the same time drawing attention to the value of correctly understanding the principles of nature. The main purpose of this research is to examine the effects of Giotto di Bondone's understanding of art on Leonardo da Vinci's understanding of art. The research aims to evaluate the effects that Giotto had on da Vinci, as well as the differences in da Vinci's works that Giotto saw as deficiencies and that he might have changed. When the reflections from Giotto di Bondone to Leonardo da Vinci are examined in the research, it is extremely difficult to say that Giotto had a direct artistic influence on da Vinci. However, when the details are taken into consideration, it is possible