Türk halk şiirlerinin sayısal ortamda hareketli grafiklerle anlatımı ve Karacaoğlan şiirleri için bir uygulama çalışması
Expression of Turkish folk poems in digital medium with motion graphics and an application study for Karacaoğlan poems
  1. Tez No: 944760
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ATİLA IŞIK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Teknoloji ile iç içe girmiş tasarım yöntemleri sayesinde grafik tasarımcılar basılı medyanın yanı sıra iletilecek mesajları farklı şekillerde yorumlayarak hedef kitlesine ulaştırmaya çalışmaktadır. Bu şekilde bir iletişim kurma yöntemine örnek olarak da hareketli grafikler gösterilebilir. Görüntü çıktısı almanın kolaylaştığı, mobil cihazlarla bile çözümleme yapılabildiği bu teknolojik değişim süreçlerinde hareketli grafikler kendine daha çok yer edinerek uygulanabilir sektörler için etkili bir iletişim çözümü olduğu düşünülüne bilir. Bu tarz grafik tasarımlar akıllı telefon uygulamalarından, web sitelerine, sinema sektörüne, ders içeriklerine, haber grafiklerine vb. birçok alanda artarak sayısal ortam içinde sunulmaktadır. Bu araştırmanın amacı hareketli grafik tasarımın gelişimine, etkisine ve iletişim gücüne odaklanarak Türk halk şiirlerinin görsel olarak desteklenerek izleyici ile buluşturulması ve sunacağı katkıları görmektir. Türk halk edebiyatından Karacaoğlan'ın şiirlerini hareketli grafik tasarım kavramı içerisinde görsel ve işitsel olarak izleyicisine ve okuyucusuna daha etkili aktarmak ve ilgi çekici kılabilmek amaçlanmıştır. Okuyucuların basılı ya da sayısal ortamda bulunan düz yazı metinlerinden farklı olarak şiirin içeriğini daha iyi hissedebilecekleri bir görsel hafıza yaratmak, onlara farklı bir keyif verecektir. Hem şiir kültürünün günümüz iletişim araçlarıyla birleşmesi hem de kültürün devamlılığı için Karacaoğlan şiirlerine örnek uygulamalar ile gösterilmiştir. Bu çalışmada dört kısım bulunmaktadır. Birinci bölümde hareketli grafik tasarım, kinetik tipografi, dijital hikâye anlatıcılığı ve bunların teknik kısımları incelenmektedir. İkinci bölümde görsel öyküleme ve süreçleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde hareketli grafik tasarım, hareketli öyküle uygulamalarının örneklerini ele alınarak gösterilmiştir. Araştırmanın uygulama kısmında ise seçilen şiirin görsele aktarımı, seslendirmesi ve uygulaması yapılarak çıktısı yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the design methods intertwined with technology, graphic designers try to reach their target audience by interpreting the messages to be conveyed in different ways as well as the printed media. An example of a method of communicating in this way is motion graphics. In these technological change processes, where it becomes easier to take image output and analysis can be made even with mobile devices, motion graphics can be considered as an effective communication solution for applicable sectors by gaining more space. Such graphic designs can be found in smartphone applications, websites, cinema industry, course contents, news graphics, etc. are increasingly presented in digital media in many areas. The aim of this research is to focus on the development, effect and communication power of motion graphic design, and to bring Turkish folk poems together with the audience by visually supporting them and to see the contributions they will offer. It is aimed to convey the poems of Karacaoğlan from Turkish folk literature more effectively to the audience and reader visually and audibly within the concept of motion graphic design and to make them interesting. Creating a visual memory where readers can better feel the content of the poem, unlike prose texts in print or digital media, will give them a different pleasure. Karacaoğlan's poems are shown with exemplary applications both for the union of poetry culture with today's communication tools and for the continuity of the culture. There are four parts in this study. In the first part, motion graphic design, kinetic typography, digital storytelling and their technical parts are examined. In the second part, visual storytelling and its processes are discussed. In the third chapter, motion graphic design is illustrated by considering examples of applications with animated stories. In the application part of the research, the selected poem was transferred to the visual, vocalized and applied and the output was published.