Pulmoner hipertansiyonda prognostik belirteçlerin retrospektif araştırılması ve risk skorlandırma yöntemi ile sağkalımın değerlendirilmesi
A comprehensive retrospective analysis of prognostic markers in pulmonary hypertension and survival evaluation through risk stratification methods
  1. Tez No: 944788
  2. Yazar: RIZA ONURCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE MERAL KAYIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Giriş : Pulmoner hipertansiyon (PHT), birçok hastalık grubuyla ilişkili olarak gelişebilen, akciğer damar yatağı direncinin artışı temelinde sağ ventrikül yapı ve işlevinin bozulması ile karakterize, sağaltım çabalarına rağmen ilerleyici ve inatçı seyredebilen kötü prognozlu bir klinik sendromdur. Pulmoner hipertansiyonun heterojen klinik yapısı, karmaşık etiyopatogenezi, hızlı ivmelenebilen kötü gidişatı nedeniyle mortal seyredebilecek hastaların tanınması sağkalım açısından büyük önem arz etmektedir. Uygulanacak tedavinin ve klinik yaklaşımın yoğunluğunun ana belirleyicisi, tanı anından itibaren mortalite olasılığının bilinebilmesidir. Bu doğrultuda süregelen büyük çaplı ulusal kayıt çalışmalarının sağladığı veri seti ile, mortalitenin öngördürücülüğüne yönelik PHT'nin ilk klinik sınıfı olan pulmoner arteriyal hipertansiyonun (PAH) klinik, laboratuvar ve hemodinamik prognostik belirteçlerini saptayarak bu belirteçlerin prediktif değer aralıkları üzerinden risk skorlandırma yöntemleri geliştirilmiştir. Amaç ve Gerekçe : Prognostik belirteçlerin ve bağımsız öngördürücülerin ortaya atıldığı ulusal kayıt çalışmaları, belli coğrafi konumlarla ve popülasyon özellikleriyle sınırlı kalabilmektedir. Dolayısıyla, herhangi bir çalışmanın sağkalım analizi, istatistiksel anlamlılıkla ya da yüksek kestirim değerleriyle ortaya konulsa dahi coğrafi, etnik, demografik özellikler başta olmak üzere multifaktöriyel bir çevreden etkilenerek bir başka hasta popülasyonu için kapsamını ve genelgeçerliliğini yitirebilmektedir. Benzer şekilde PHT'nin geniş bir etiyopatolojik yelpazede gelişiyor olması, bazı altgruplar ya da klinik sınıflar için süregelen prognostik belirteçlerin ve öngördürücülerin geçerliliğinde kısıtlılıklar yaratabilmektedir. Buradan hareketle, EÜTF PAH Merkezi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda takipli PHT hastalarının prognostik belirteçlerinin ve bağımsız öngördürücülerinin belirlenmesi amaçlanmış ve kullanılagelen risk skorlandırma sisteminin hasta grubumuzdaki etkinliği sorgulanmıştır. Yöntem : Haziran 2008'den Nisan 2021'e dek EÜTF PAH Merkezi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda sağ kalp kateterizasyonu uygulanmış olan 496 hastadan içleme kriterleri uyarınca 405'i (%88,1'i insidan, %11,9'u prevalan) analitik, gözlemsel bir tasarıda retrospektif, tek merkez deneyimi kohorta dahil edilmiştir. Mayıs 2023 tarihine dek taranarak elde olunan demografik, klinik, laboratuvar ve hemodinamik bulguların sağkalım analizi, sağ kalp kateterizasyonu tarihinden tüm nedenlere bağlı ölüme dek geçen süre ile istatistiksel olarak çalışılmıştır. Bu anlamda, Medcalc 23.0.2 ve SPSS 25 IBM software paket programı ile tekdeğişkenli ve çokdeğişkenli Cox regresyon ve lojistik regresyon analizlerinden anlamlı bulunan veriler, ROC analizine alınarak Youden index test sonuçları doğrultusunda grafik eğrilerine ve Log-Rank test sonuçlarınca da Kaplan-Meier sağkalım eğrilerine yansıtılmıştır. Bulgular : PHT kohortundan PAH'lı olguların %50,3'lük çoğunluğunu, DKHi-PAH altgrubunun oluşturduğu gözlenmişken PAH olguları arasından %16,4'lük kesimi oluşturan BDHi-PAH altgrubunun en kötü prognoza sahip olduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Pulmonary hypertension (PH) is a clinical syndrome characterized by progressive and persistent deterioration of right ventricular structure and function due to increased pulmonary vascular resistance. It may develop in association with various disease groups and often carries a poor prognosis despite therapeutic efforts. Given its heterogeneous clinical presentation, complex etiopathogenesis, and potential for rapid deterioration, identifying patients at risk of mortality is critical for improving survival. Prognostication from the time of diagnosis is essential for determining the intensity of clinical management and treatment strategies. Based on extensive national registry data, risk stratification methods have been developed for Group 1 PH—pulmonary arterial hypertension (PAH)—by identifying and quantifying the predictive value of clinical, laboratory, and hemodynamic prognostic indicators. Objective and Rationale: National registry studies that propose prognostic markers and independent predictors may be limited by geography and population characteristics. Therefore, even if survival analyses show statistical significance and strong predictive values, they may lose generalizability due to multifactorial influences such as geographical, ethnic, and demographic variables. Additionally, the broad etiopathological spectrum of PH may limit the applicability of existing prognostic indicators in certain subgroups or clinical classes. Based on this premise, this study aimed to identify prognostic markers and independent predictors in PH patients followed at the Ege University Faculty of Medicine PAH Center, Department of Cardiology, and to evaluate the effectiveness of existing risk scoring systems within this patient cohort. Methods: Among 496 patients who underwent right heart catheterization between June 2008 and April 2021, 405 patients (88.1% incident, 11.9% prevalent) met inclusion criteria and were enrolled in this retrospective, single-center observational cohort. Demographic, clinical, laboratory, and hemodynamic data were collected and analyzed in relation to survival from catheterization to the endpoint (all-cause mortality) through May 2023. Univariate and multivariate Cox and logistic regression analyses were conducted using Medcalc 23.0.2 and SPSS 25 IBM software. Statistically significant variables were further evaluated with ROC analysis, Youden index testing, and Kaplan-Meier survival curves with Log-Rank testing. Results: Among the PH cohort, PAH cases accounted for 50.3%, with the CHD-aPAH subgroup forming the largest proportion.