Hindistan'da İslamiyetin yayılmasında Türklerin rolü
The role of the Turks in the spread of Sslam in India
- Tez No: 944790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Türkler tarih boyunca bağımsızlık idealleri, değerleri ve yaşam biçimleriyle tanınan toplumlardan biri haline gelmiştir. Sadece siyasi ve askeri alanda değil, edebiyatta, sanatta, mimaride ve estetikte de dünyanın hemen her yerinde Türklerin izlerine rastlamak mümkündür. Türklerin tarih sahnesinde silinmez izler bıraktığı bölgelerden biri de Hint kıtasıdır. Türklerin Hint kıtasıyla teması çok daha eskilere dayansa da bölgede kalıcı bir Türk-İslam varlığı 10. yüzyılda Gazneli hanedanı (1001-1187) döneminde oluşmaya başlamıştır. Sultan Mahmud döneminde kuzey Hindistan'a yapılan seferler İslamiyet'i orta Hindistan'a yaymıştır. Sultan Mahmud seferleri sırasında onlarca Hint şehrini fethetmiştir. Sultan Mahmud bu seferlerden elde ettiği ganimetleri şehirlerin inşası ve halkın refahı için harcadı. Fethettiği çeşitli yerlerde çeşmeler, mescitler ve medreseler inşa ettiren Sultan Mahmud, İslam'ın yayılması ve yayıldığı topraklarda İslam'ın yerleşmesi için çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. Tarihsel süreç içerisinde Hindular ve Türkler arasında dini, siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda çeşitli etkileşimler yaşanmıştır. Bu ilişkilerin Hint kaynaklarına dayanarak objektif bir şekilde incelenmesi ve açıklığa kavuşturulması, Hinduizm ve Türk-İslam arasındaki ilişkinin daha sağlıklı bir perspektiften değerlendirilmesine ve bölgedeki Türk-İslam izlerinin tespit edilerek gün yüzüne çıkarılmasına katkı sağlayacaktır. Çalışma ayrıca dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Hindistan hakkında genel bilgiler başlığı altında Hindistan'ın coğrafi konumu, Hint topluluğun ve Hindistan'da yaşayan tüm toplumların komünal tanımı, Hindistan'ın İslamiyet öncesi dini inanışları ve Hindu tabiri ve Hint dinleri ile ilişkisi, İslamiyet öncesi Türkler'in Hindistan'daki varlığı ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; Hindistan'daki Türkler başlığı altında; Hindistan'a yapılan Arap fetihleri, Gurlular dönemi Hindistan'da Türk varlığı ve İslamiyet'in yayılması, Gazneliler döneminde Hindistan'da Türk varlığı ve İslamiyet'in yayılması, Delhi Türk sultanlığı dönemi Hindistan'ın durumu, Delhi Türk sultanlarının din anlayışı ve Timur'un Hindistan seferinin İslamiyet'e olumlu olumsuz yönleri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Babür dönemi Hindistan'da yayılış ve Türkler'in önemi başlığı altında, Babür sultanlarının din politikası ele alınmıştır. Son olarak çalışmanın dördüncü bölümünde ise; Hindistan'da önemli bazı tasavvuf ve tarikatlar, Türk tasavvufunun Hindistan'da yayılması, Türkler'in Hindistan'da İslamiyet'in yayılmasındaki etkileri, Türkler'in Hindistan kültürüne, tarihine mimarisine ve teşkilatlanmasına etkileri detaylı bir şekilde alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Turks have become one of the societies known for their independence ideals, values and lifestyle. It is possible to find traces of Turks almost everywhere in the world, not only in the political and military fields, but also in literature, art, architecture and aesthetics. One of the regions where Turks left an indelible mark on the history scene is the Indian continent. Although Turks' contact with the Indian continent dates back much further, a permanent Turkish-Islamic presence in the region began to emerge in the 10th century during the Ghaznavid dynasty (1001-1187). The expeditions to northern India during the reign of Sultan Mahmud spread Islam to central India. Sultan Mahmud conquered dozens of Indian cities during his campaigns. Sultan Mahmud spent the spoils obtained from these campaigns for the construction of cities and the welfare of the people. Sultan Mahmud, who had fountains, masjids and madrasas built in various places he conquered, carried out various activities to spread Islam and establish it in the lands where it spread. Throughout the historical process, various interactions have occurred between Hindus and Turks in religious, political, social and cultural fields. Objectively examining and clarifying these relations based on Indian sources will contribute to evaluating the relationship between Hinduism and Turkish-Islam from a healthier perspective and to detecting and unearthing the Turkish-Islamic traces in the region. The study also consists of four chapters. In the first part of the study, under the title of general information about India, the geographical location of India, the communal definition of the Indian community and all societies living in India, the pre-Islamic religious beliefs of India and the term Hindu and its relationship with Indian religions, the history of the pre-Islamic Turks in India. Its presence in was discussed. In the second part of the study; Under the title of Turks in India; Arab conquests to India, Turkish presence in India and the spread of Islam during the Ghurid period, Turkish presence in India and the spread of Islam during the Ghaznavid period, the situation of India during the Delhi Turkish Sultanate period, the religious understanding of the Delhi Turkish sultans and Timur's The positive and negative aspects of the Indian expedition to Islam were examined. In the third part of the study, the religious policy of the Mughal sultans was discussed under the title of the spread of the Mughal period in India and the importance of the Turks. Finally, in the fourth part of the study; Some important Sufism and sects in India, the spread of Turkish Sufism in India, the effects of the Turks on the spread of Islam in India, the effects of the Turks on the culture, history, architecture and organization of India are discussed in detail.