Lewy cisimcikli demans hastalarında ¹²³I- Ioflupane (DaTSCAN) spect'in tanı değeri ve kardiyovasküler otonomik disfonksiyon bulguları ile ilişkisi: Retrospektif çalışma
Diagnostik value of ¹²³I- Ioflupane (DaTSCAN) spect and its association with cardiovascular autonomic dysfunction findings in patients with dementia with lewy bodies: A retrospective study
  1. Tez No: 944791
  2. Yazar: TAHMINA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BEKİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada Lewy cisimcikli demans (LCD) tanısı almış hastalarda ¹²³I-ioflupane (DaTSCAN) SPECT görüntülemesinin tanısal değerini araştırmak ve kantitatif z skorları ile klinik bulgular, özellikle kardiyovasküler otonomik disfonksiyon parametreleri ve demans şiddeti (CDR) arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2017 McKeith kriterlerine göre muhtemel LCD tanısı konulan 30 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastalara DaTSCAN görüntülemesi yapılmış ve elde edilen görüntüler hem görsel hem de DaTQUANT yazılımı ile kantitatif olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen z skorları, klinik bulgular ve CDR skorları ile karşılaştırılmıştır. İstatiksel analizde t-testi, ANOVA, Kruskal-Wallis, Sperman korelasyon ve ROC eğrisi analizi kullanılmıştır. Bulgular: DaTSCAN görüntülemelerinin görsel değerlendirmesi sonucunda 23 hasta LCD ile uyumlu, 7 hasta uyumsuz olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the diagnostic value of ¹²³I-ioflupane (DaTSCAN) SPECT imaging in patients diagnosed with dementia with Lewy bodies (DLB), and to evaluate the relationship between quantitative z-scores and clinical findings, particularly cardiovascular autonomic dysfunction parameters and dementia severity assessed by the Clinical Dementia Rating (CDR) scale. Materials and Methods: A total of 30 patients diagnosed with probable DLB according to the 2017 McKeith criteria were included in the study. All patients underwent DaTSCAN imaging, and the obtained images were assessed both visually and quantitatively using DaTQUANT software. The resulting z-scores were compared with clinical findings and CDR scores. Statistical analyses included t-test, ANOVA, Kruskal-Wallis test, Spearman correlation, and ROC curve analysis. Results: Visual evaluation of the DaTSCAN images revealed findings consistent with DLB in 23 patients, and inconsistent in 7 patients.