Karbon ayak izi izdüşümünde karbon vergisinin etkinliği: Avrupa Birliği ülkelerinden ampirik bulgular
The effectiveness of carbon tax in the carbon footprint projection: Empirical avidence from European Union countries
  1. Tez No: 944802
  2. Yazar: SERAY VANİİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET KIRCI ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyadaki canlı varlıkların ortak sorunu olan küresel ısınma ve iklim değişikliği canlı hayatını tehdit eder boyuta ulaşmıştır. Bu sorunun temelinde yatan neden ise sera gazlarının atmosfere salınımıdır. Atmosferdeki sera gazlarının büyük bir yüzdesini karbondioksit oluşturmaktadır. Ülkeler karbon ayak izi verilerini ölçümleyerek, karbon emisyonunu azaltmak için çeşitli tedbirler ve vergi uygulamaları yürürlüğe koymaktaktadır. Bunlar içerisinde en önemli uygulamalardan biri karbon vergisidir. Karbon vergisi, ülkelerin karbon ayak izi verilerini düşürme konusunda etkili bir mali araçtır. Avrupa Birliği ülkeleri, karbon ayak izini düşürmek için birlik içinde hareket eden önemli bir ülke grubudur. Bu çalışmada küresel ısınma ve iklim değişikliğinin nedenleri ve sonuçları ele alınmıştır. Karbon ayak izini baskılayıcı bir uygulama olan karbon vergisinin Avrupa Birliği ülkeleri açısından uygulama örneklerine yer verilmiş ve mali bir araç olarak etkinliği ekonometrik analizlerle incelenmiştir. Bu çalışma, karbon vergisi ile ilgili literatüre yeni bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmadan elde edilen bulgular; organizasyonların ve bireylerin sosyal ve ekonomik faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan karbon ayak izlerini düşürme eğilimlerinin ancak kısıtlayıcı ekonomik tedbirlerle gerçekleştirilebileceğini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, ülkelere ve gelişmişlik düzeylerine göre farklılık arz etse bile karbon vergisi etkili bir mali araçtır. Bununla birlikte küresel anlamda sürdürülebilir bir başarı elde edilebilmesi için emisyon kısıtlayıcı uygulamaların bireysel değil, küresel düzeyde iş birliği içinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Global warming and climate change have emerged as critical threats to all forms of life on Earth. At the core of these environmental crises lies the emission of greenhouse gases into the atmosphere, with carbon dioxide constituting the largest share. In response, countries are increasingly monitoring their carbon footprint data and implementing a range of regulatory and fiscal measures to curb carbon emissions. Among these, the carbon tax stands out as one of the most prominent and effective policy instruments. It serves as a key fiscal tool for reducing carbon emissions and incentivizing more sustainable economic activities. The European Union (EU) represents a leading bloc of countries that have adopted a coordinated approach to carbon footprint reduction. This study explores the causes and consequences of global warming and climate change, with a particular focus on the carbon tax as a policy mechanism. It examines the implementation of carbon taxation across EU member states and evaluates its effectiveness through econometric analysis. The study aims to contribute a new perspective to the existing body of literature on carbon taxation. The findings suggest that efforts to reduce the carbon footprints resulting from the social and economic activities of both individuals and organizations can only be successful when supported by stringent economic measures. Consequently, while the impact of the carbon tax may vary depending on a country's level of development and institutional capacity, it remains an effective fiscal tool overall. Nevertheless, in order to achieve lasting and globally sustainable outcomes, emission-reducing measures must be pursued through international cooperation rather than isolated national efforts.