Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü'nün enerji ve karbon ayak izi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of çanakkale Onsekiz Mart University Terzioğlu Campus in terms of energy and carbon footprint
- Tez No: 479492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN AYMAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Karbon ayak izi, aldığımız her ürün veya gerçekleştirdiğimiz her faaliyet için ihtiyaç duyulan enerjinin üretilmesi sırasındaki karbon gazı emisyonunu ifade etmektedir. Karbon ayak izi, ürün ve işlemlerin yaşam boyunca çevreyi kirleticilikleri ile ilgili olup insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın birim karbondioksit veya karbon cinsinden ölçülen miktarıdır. Karbon ayak izi enerji ile ilgili bir tanım olduğu için karbon ayak izinin azaltılması aynı zamanda enerji tüketiminin azaltılması veya optimizasyonu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla yakın zamanda şirketler, kurumlar ve kuruluşlar kendi karbon ayak izini hesaplayacaktır. Karbon ayak izi insan aktivitelerinin sonucu oluşan bir kavram olduğunda, üniversiteler gibi insan nüfusunun fazla olduğu kurumlarda ayak izinin hesabı önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin Terzioğlu Kampüsü incelenmiş ve çeşitli kaynakların karbon ayak izi hesaplanmıştır. Bu hesaplama yapılırken kampüsün yakıt kullanımından kaynaklı doğalgaz kullanımı, Üniversite yönetimine ait araç filosu, üniversitenin tüketmiş olduğu elektrik, su verileri ve kampüste oluşan atık miktarı ile akademik, idari ve öğrencilerin ulaşımdan kaynaklı emisyonları dâhil edilmiştir. Ulaşımdan kaynaklı karbon ayak izi tahmini için iki çeşit yaklaşım geliştirilmiştir. Yaklaşım-1'deakademik,idari personele ve öğrencilere anket uygulaması yapılırken, yaklaşım-2'de kampüse giriş-çıkış yapan araç sayıları kameralardan ortalama olarak belirlenmiştir. Hesaplanan verilere göre yaklaşım-1'e göre karbon ayak izi19706,084 ton CO2e, yaklaşım-2'ye göre karbon ayak izi ise 10122,154 ton CO2e hesaplanmıştır. Bulunan değerler arasındaki fark, Yaklaşım-1'de ulaşım emisyonlarının hesabında kayıtlı tüm öğrenciler için yapılan hesaplamadan gözlemlenmiştir. Yaklaşım-2 sonuçlarına göre, enerji tüketimi kampüs ayak izinin en büyük bileşeni, ikinci olarak ise kampüs ulaşımıdır. Bu nedenle enerji ve ulaşım açısından karbon ayak izinin azaltılması sürdürülebilir bir kampüs yaşamı için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Carbon footprint refers to the emission of carbon gas in the produce of the required energy for each product we got or each activity we performed. Carbon footprint is the quantity of products and processes related to environmental pollution throughout life, measured in terms of unit carbon dioxide or carbon as the harmful effects of human activities on the environment. Since carbon footprint is also a relevant definition of energy, reducing carbon footprint also means reducing or optimizing energy consumption. So, in the near future, companies, institutions and organizations will calculate their own carbon footprint. When the carbon footprint is a conclusion that is the result of human activities, the footprint account is important in institutions where there are more human populations like universities. In this study, Terzioğlu Campus of Çanakkale Onsekiz Mart University was examined and carbon footprints of various sources were calculated. This calculation included the use of natural gas from the campus's fuel consumption, the vehicle fleet of the university administration, the electricity, water consumption that the university had consumed, the amount of waste generated on campus and the transportation, academics, administrative, and student-generated emissions of the students. Two approaches have been developed for estimating carbon footprint for transport. In Approach 1, a questionnaire was applied to academic, administrative and students in order to determine carbon footprint due to transportation while the number of vehicles entering and leaving the campus was determined from camera as an average value in Approach 2 . According to the calculated values, the carbon footprint is calculated as 19706.84 tons CO2e for Approach 1, and 10122,154 ton CO2efor Approach 2. The difference between the values is due to the emissions from the transportation sources calculated for all registered students in Approach 1. According to the results of Approach 2, energy consumption is the largest component of the campus footprint and secondly campus transportation. Therefore, optimization of carbon footprint in terms of energy and transportation is important for a sustainable campus life.