Pediatri polikliniklerine başvuran 0-14 yaş arası çocuğuolan annelerin sağlık okuryazarlık düzeyi ve aşı tereddüdü
  1. Tez No: 944814
  2. Yazar: GÜLZADE CİĞERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHCUBE ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Çalışmamızda Pediatri polikliniklerine başvuran 0-14 yaş arası çocuğu olan annelerin sağlık okuryazarlık düzeyi ve aşı tereddüdünü etkileyen çeşitli durumlar ile sağlık okuryazarlık düzeyi ile aşı tereddüdü arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte bir çalışma olup, 01.05. 2024- 31.07. 2024 tarihlerinde Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Pediatri polikliniklerine başvuran 0-14 yaş arası çocuğu olan 383 anne ile yürütülmüştür. Sosyodemografik özellikler, aşı tutumu, Avrupa Sağlık Okuryazarlığı (SOY) Ölçeği Kısa Formu ve Aşı Tereddüdü Ölçeği sorularından oluşan 52 soruluk anket formu annelere yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmada veri analizi için IBM SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Ölçek puanları ile katılımcıların sosyodemografik verileri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek için Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark çıkması durumunda, anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için post-Hoc testi yapılmıştır. Varyansın homojen dağılmaması ve örneklem sayılarının eşit olmamasından dolayı Post-Hoc testi analiz için Games- Howell testi seçilmiştir. Kategorik değişkenler arası ilişkiler için Pearson Chi-Square Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to investigate the health literacy levels of mothers with children aged 0-14 who applied to pediatric outpatient clinics and various factors affecting vaccine hesitancy, as well as the relationship between health literacy levels and vaccine hesitancy. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study was conducted with 383 mothers who have children aged 0-14 applying to the Obstetrics and Gynecology and Pediatric outpatient clinics of Samsun Training and Research Hospital from May 1, 2024, to July 31, 2024. A face-to-face survey consisting of a total of 52 questions on sociodemographic characteristics, vaccination attitudes, the European Health Literacy (EHL) Scale Short Form, and Vaccine Hesitancy Scale was administered to the mothers. IBM SPSS 26.0 software was used for data analysis. Mann-Whitney U and Kruskal Wallis-H tests were conducted to determine whether there was a significant difference between scale scores and the sociodemographic data of participants. A post-hoc test was performed when significant differences emerged between groups to identify which groups were significantly different. Due to the non-homogeneous distribution of variance and unequal sample sizes, the Games-Howell test was selected for post-hoc analysis. Pearson Chi-Square Test was used to examine relationships between categorical variables. A p-value of