Muğla yöresindeki seralarda uygulanan farklı yetiştirme ortamlarının yapısal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the structural characteristics of different growing environments applied in the greenhouses in the mugla region
  1. Tez No: 944820
  2. Yazar: MEHMET TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSRAFİL KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma sonucunda Muğla ilindeki seralarda uygulanan farklı yetiştirme ortamlarının yapısal özellikleri belirlenerek birbirleri ile karşılaştırılmıştır ve karşılaşılan sorunla çözüm önerileri getirilmiştir. Elde edilen verilerin ışığı altında Muğla ilini temsil edecek şekilde farklı yetiştirme ortamlarının kullanıldığı sera işletmeleri ve toprakta yetiştiricilik yapan sera işletmeleri belirlenmiştir. Coğrafi olarak ve farklı yetiştirme ortamlarına göre sınıflandırılan ve toprakta yetiştiricilik yapan işletmeler arasından tesadüfi olarak 70 sera seçilmiştir. Seçilen sera işletmelerinin sahiplerine işletme ve üretimle ilgili teknik detaylar ile üretim aşamasında karşılaşılan sorunlar hakkında hazırlanan ve Ek 1'de verilen anket uygulanmıştır. Ayrıca bu seralar içerisinde 65 işletmede toprakta yetiştiricilik ve 5 işletmede farklı yetiştirme ortamlarının kullanıldığı bütün seralar ziyaret edildiğinde belirlenmiştir. 5 işletme de yetiştirme ortamlarından katı ortam kültürünü kullandığı gözlemlenmiştir. Toprakta yetiştiricilik yapan üreticiler domates, biber, hıyar ağırlıklı üretim yaptıkları görülürken topraksız tarımda yetiştiricilik yapan üreticiler çilek, fide, fidan, zencefil ve zerdeçal yetiştiriciliği yapmaktadır. Farklı yetiştirme ortamları ilk kurulum maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı özellikle aile işletmeleri için çeşitli desteklemelerin sağlanması gerekmektedir. İşletmelerin %77'si yay çatılı blok seralardan, %23'üde Venlo tipi blok seralardan oluştuğu belirlenmiştir. Örtü malzemesi olarak işletmelerde polietilen örtü malzemesi kullanıldığı gözlemlenmiştir. İklim sıcaklıkları göz önüne alındığında örtü malzemelerinin etkilenmemesi için katkılı örtü malzemeleri kullanmaları ve sera örtü malzemesi üzerine gölgelendirme jütu kullanmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of this research, the structural characteristics of different growing media used in greenhouses in the Muğla province were determined and compared with each other, and solutions were proposed for the problems encountered. Based on the data obtained, greenhouse enterprises that use different growing media and those practicing soil-based cultivation were identified to represent the Muğla province. A total of 70 greenhouses were randomly selected from enterprises classified geographically and according to different growing media, including those practicing soil-based cultivation. A survey, prepared to gather technical details about the enterprise and production as well as problems encountered during the production process (provided in Appendix 1), was administered to the owners of the selected greenhouse enterprises. Additionally, it was determined during site visits that 65 of these enterprises practiced soil-based cultivation, while 5 enterprises used different growing media. It was observed that all 5 enterprises employing alternative growing media were using solid media culture. While soil-based producers predominantly cultivated tomatoes, peppers, and cucumbers, producers practicing soilless agriculture cultivated strawberries, seedlings, saplings, ginger, and turmeric. Due to the high initial setup costs of different growing media systems, various forms of support should be provided, especially for family enterprises. It was determined that 77% of the enterprises consisted of multi-span greenhouses with gable roofs, and 23% consisted of Venlo-type multi-span greenhouses. It was observed that polyethylene cover materials were used as the greenhouse covering material.