Alıs: agricultural logistics for ıntelligent sustainable synchromodal logistics
Alis: Tarim lojistiği için akilli sürdürülebilir senkromodal lojistik
  1. Tez No: 944819
  2. Yazar: ALİ ATİLLA ARISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ILGIN YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tarım ürünlerinin tarladan çatala olan yolculuğu, toplumun refahı için çok önemlidir. Verimsiz taşıma modlarının ve lojistik sistemlerinin kullanılması, üretici ile tüketici arasında önemli fiyat artışlarına neden olabilir ve ayrıca gıda erişilebilirliği ve güvenliği riskleri yaratabilir. Bu sorunlara çözüm olarak verimli ve çevre dostu taşıma modlarının payının artırılması ve inovatif lojistik stratejisi konseptlerinin tasarlanması gerekmektedir. Ancak, bu çözümlerin uygulanması sınırlı kaynaklara sahip ülkeler için özellikle zorlayıcı olabilir. Bu nedenle, bu yenilikçi çözümler tasarlanırken gerçek hayattaki kısıtlamalar mutlaka dikkate alınmalıdır. En yeni inovatif lojistik planlama konseptlerinden birisi senkromodal taşımacılık konseptidir. Bu konsepte göre lojistik ağının tüm paydaşları tarafından sağlanan gerçek zamanlı verilerle yapılan planlamalar, lojistik operasyonları optimize etmeyi ve ekonomik, çevresel ve sürdürülebilirlik faydaları sağlamayı hedeflemektedir. Ancak, lojistik sektörü uzmanlarıyla yapılan görüşmelere göre, bu konsept genellikle belirsiz ve pratikte uygulanması neredeyse imkansız olarak kabul edilmektedir. Bu doktora tezinde, senkromodalite kavramı için yeni bir tanım sunuldu ve bu yeni tanıma dayalı bir lojistik modeli önerildi. Kısa mesafe taşımacılık için kamyonların ve uzun mesafe taşımacılık için yük trenlerinin kullanılmasının önerildiği bu model, açık kaynaklı bir simülasyon ortamında test edilmiştir. Toplam 792 senaryoda 2 temel ve 4 önerilen model alternatifi test edilmiştir. Sonuçlara göre, önerilen model yakıt tüketim seviyelerini kayda değer ölçüde azaltabilirmektedir. Öncelikle dayanıklı gıda ürünleri için önerilen bu model, lojistik uzmanları ile değerlendirildiğinde hala geçerli bir seçenek olarak kabul edilmektedir. Senkromodalite için geliştirilen yeni tanım, önerilen modelin testlernin sonuçları ve lojistik uzmanlarıyla yapılan görüşmeler yoluyla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The journey of agricultural products from farm to fork is very important for ensuring the wellbeing of the people. Utilization of inefficient transportation modes and inefficient logistics systems can cause significant price hikes between the producer and the consumer which can jeopardize the food affordability and security. To address these issues, increasing the share of efficient and environmentally transportation modes, and designing innovative logistics strategy concepts are necessary. However, these tasks can be particularly challenging for countries with limited resources. Therefore, consideration of real-life constraints while designing these innovative concepts is essential. One of the most recent innovative logistics planning concept is called synchromodality which is a planning approach that aims to optimize the logistics operations and providing economic, environmental and sustainability benefits. This is achieved through searching for the optimum transportation route using real-time data that is being provided by all stakeholders of the logistics network. However, when discussed with logistics sector experts, the concept is often considered as vague and very difficult to implement in practice. In this dissertation, a new definition for the concept of synchromodality is presented and a model has been proposed based on this new definition. The proposed model that utilizes trucks for short distance trips and freight trains for long distance trips, is tested in an open-source simulation environment. 2 baseline and 4 proposed model alternatives are tested across a total of 792 scenarios. According to the results, the proposed model can reduce the fuel consumption levels significantly but comes with a trade-off in transportation duration. The new definition for the synchromodality is validated through the results of this use-case study and interviews with logistics experts.