Impact of social media marketing on brand awareness
Sosyal medya pazarlamasının marka farkındalığına etkisi
  1. Tez No: 944821
  2. Yazar: OMAIR KHAN TAREEN
  3. Danışmanlar: DR. ASLIHAN BEKAROĞLU ÖZATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sosyal medya pazarlaması (SMM) bilgileri hızlı bir şekilde paylaşır ve insanlar herhangi bir ürün veya hizmetten sadece bir tıklamayla haberdar olabilir. SMM bilgiyi yayar, farkındalık yaratır ve potansiyel müşteriler üretir. Şirketler ayrıca gelirlerini artırmak ve müşterileri dikkat çekici reklamlarla meşgul etmek için SMM'yi kullanırdı. Daha önceki zamanlarda, şirketlerin mesajı iletmenin yalnızca bir yolu vardı ve bu da basılı reklamlardı. Şirketler, insanları sattıkları üründen haberdar etmek için gazete, dergi, reklam panoları, broşürler ve diğer araçlarda reklam verirdi. Çalışma, SMM'nin marka bilinirliği üzerinde bir etkisi olup olmadığını belirlemek için yürütülmüştür. Betimsel bir analiz yaklaşımı kullanılarak, marka bilinirliğinin sosyal medya pazarlama araçlarına bağlı olup olmadığını anlamak için 302 ortak davalıya dağıtılan bir anketin yardımıyla birincil bir araştırma yürütülmüştür. Bu araştırma, model ve hipotezin olumlu veya olumsuz bir şekilde sonuçlanıp sonuçlanmadığını anlamak için SPSS yazılımında t-testleri kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media marketing (SMM) shares information on a rapid pace and people can be aware of any product or service through just a click. SMM disseminates information, creates mindfulness, and generates leads. Companies also used SMM to increase revenue and to engage customers through eye-catching advertisements. In the earlier times, companies only had one way to convey the message and it was through the print advertisements. The companies used to advertise in newspapers, magazines, billboards, pamphlets, and other tools to make people aware of the product they were selling. The study is conducted identifying whether SMM has an impact on brand awareness or not. Using a descriptive analysis approach, a primary research was carried out with the assistance of a questionnaire distributed to 302 co-defendants to understand whether brand awareness is dependent on social media marketing tools or not. This research uses t-tests on the SPSS software to figure out whether the model and hypothesis are concluded in positively or not.