Kadastral haritaların sayısallaştırılması çalışmalarının irdelenmesi: Konya-Beyşehir-Avdancık örneği
Examination of the studies on the digitization of cadastral maps: The case of Konya-Beyşehir-Avdancık
- Tez No: 944825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Taşınmazların geometrik yapılarının, konumlarının, yüzölçümlerinin, üzerindeki hak ve yükümlülüklerinin tespitine yönelik olarak yapılan kadastro çalışmalarından elde edilen veriler, Türkiye'de yaklaşık bir asırlık süreçte çeşitli kanunlarla, farklı ölçü yöntemleri ve değişik ölçü aletleriyle gerçekleştirilmiştir. Ülke genelinde güvenlik, sınır ihtilafı, kadastro istememe vb. bazı birimlerin dışında tamamlanan kadastro çalışmaları sürecinde hataların oluşmasına, veri üretim standartlarına uygun olmamasına kaçınılmaz olarak yol açmıştır. Ayrıca üretilen kadastro paftalarının, zaman içerisinde yıpranmasına, teknik nedenlerle yetersiz kalmasına, güncelliğini kaybetmesine, harita-arazi uyumunun bozulmasına ve mekânsal bilgi sisteminin altlığını oluşturulamamasına yol açmıştır. Bu sorunların çözümüne yönelik olarak çeşitli altlıklarda üretilmiş analog kadastro haritalarının sayısallaştırılması kapsamında yapılacak iş ve işlemler bütünü olan sayısallaştırma çalışmaları, 3402 sayılı Kadastro Kanunu Ek Madde 1 ve buna bağlı olarak çıkarılan“Kadastro Haritalarının Sayısallaştırılması Hakkında Yönetmelik”kapsamında yapılmaktadır. Sayısallaştırma süreci, özellikle coğrafi bilgi sistemleri (CBS) altyapılarının geliştirilmesi ve mekânsal verilerin daha etkin bir şekilde kullanılabilir hale getirilmesi açısından önemlidir. Ancak değişik ölçek ve hassasiyette, farklı koordinat sistemleri ve altlıklarda üretilen kadastro haritaları, sayısallaştırma çalışmalarında, çeşitli sorunlar ve zorluklarla karşılaşılmasına yol açmaktadır. Özellikle eski tarihli haritaların modern sistemlere entegre edilmesinde zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, Ülkemizde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 3402 sayılı Kadastro Kanunu'nun Ek-1 maddesi kapsamında yapılan sayısallaştırma çalışmaları incelenmiştir. Bu kapsamda, Konya İli Beyşehir İlçesi Avdancık Mahallesi sayısallaştırma çalışmaları incelenmiş olup, prizmatik ve takeometrik ölçü yöntemleriyle yapılmış alanlardaki sayısallaştırma işlemi sırasında tespit edilen sınırlandırma, ölçü, tersimat ve hesaplamadan kaynaklanan hataların giderilmesi işlemi ile iyileştirme ve dönüşüm alanı kapsamında çalışmalar irdelenmiştir. Ayrıca çalışma alanında LIDAR ölçü yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The data obtained from cadastral works, which aim to determine the geometric structures, locations, areas, and the rights and obligations over immovable properties, have been carried out in Turkey over nearly a century through various laws, different measurement methods, and diverse surveying instruments. During the cadastral works, which have been completed across the country except for some areas due to security concerns, boundary disputes, or reluctance towards cadastre, errors inevitably occurred, and the produced data did not fully comply with production standards. Moreover, the cadastral maps produced have, over time, deteriorated, become insufficient due to technical reasons, lost their up-to-dateness, caused discrepancies between the map and the land, and failed to serve as a foundation for the spatial information system. To address these problems, digitization studies — a series of operations involving the digitization of analog cadastral maps produced on various bases — are carried out under the scope of Article 1 (Additional) of the Cadastre Law No. 3402 and the related 'Regulation on the Digitization of Cadastral Maps.' The digitization process is particularly important for the development of geographic information system (GIS) infrastructures and for enabling more effective use of spatial data. However, cadastral maps produced at different scales, accuracies, coordinate systems, and bases cause various problems and difficulties during digitization efforts. Especially in the integration of older maps into modern systems, several challenges arise. In this study, the digitization efforts carried out by the General Directorate of Land Registry and Cadastre of Turkey under Article 3402 (Additional-1) are examined. Within this scope, the digitization studies conducted in Avdancık Neighborhood, Beyşehir District, Konya Province were analyzed. The study investigated the correction of errors caused by boundary marking, measurement, plotting, and calculations encountered during the digitization of areas measured using prismatic and tacheometric methods, along with improvements and transformation activities. Additionally, the LIDAR measurement technique was utilized in the study area.