Ölü ağacın sarıçam doğal gençliği üzerindeki etkisi
Influence of coarse woody debris on scots pine natural regeneration
- Tez No: 944854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TOPAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Biyolojik çeşitlilik, genetik, tür ve ekosistem düzeyindeki çeşitliliği ifade eden ve doğal kaynakların korunmasında kritik bir kavramdır. Özellikle orman ekosistemlerinde bu çeşitlilik, ekosistem süreçlerinin sürdürülebilirliği için temel teşkil eder. Ormanlar, karbon depolama, oksijen üretimi ve su döngüsü düzenleme gibi ekosistem hizmetleri sağlayarak ekolojik ve ekonomik açıdan hayati roller oynar. Türkiye ormanları bu açıdan dikkat çekici bir zenginlik sunar; ancak bu çeşitliliğin sürdürülebilirliği için ölü ağaçların önemi giderek daha çok vurgulanmaktadır.Ölü ağaçlar, karbon ve azot döngüsüne katkıda bulunmanın yanı sıra toprak nemini artırır, mikroorganizmaların yaşam alanlarını genişletir ve erozyonu önler. Kalın çaplı ölü ağaçlar, barındırdığı kovuklar aracılığıyla birçok hayvana yaşam alanı sunarken, çimlenme ve genç bitkilerin büyümesi için uygun mikroklimatik koşulları sağlar. Çamkoru Dr. Fuat Adalı Araştırma Ormanında toplam 5 farklı bölmede gerçekleştirilen bu çalışma elde edilen veriler ölü ağaçların gençleşme süreçlerinde belirleyici bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ölü ağaç varlığının fidan yoğunluğunu ve gelişimini olumlu yönde etkilediğini, ayrıca sürdürülebilir ormancılık uygulamalarında dikkate alınması gerektiğini ortaya koymuştu Sonuç olarak, ölü ağaçların korunması, yalnızca biyolojik çeşitliliğin devamlılığını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda orman ekosistemlerinin ekolojik dengesine ve sürdürülebilir yönetimine önemli katkılar sunar.
Özet (Çeviri)
Biological diversity is a critical concept in conserving natural resources, and it refers to diversity at the genetic, species, and ecosystem levels. Especially in forest ecosystems, this diversity is fundamental for the sustainability of ecosystem processes. Forests play vital ecological and economic roles by providing ecosystem services such as carbon storage, oxygen production, and water cycle regulation. Turkey's forests offer a remarkable richness in this respect; however, the importance of dead trees for the sustainability of this diversity is increasingly emphasized. In addition to contributing to the carbon and nitrogen cycle, dead trees increase soil moisture, expand the habitats of microorganisms, and prevent erosion. The thick-diameter dead trees provide habitats for many animals through the hollows they harbor while providing suitable microclimatic conditions for the germination and growth of young plants. The data obtained in this study in 5 different compartments in Çamkoru Dr. Fuat Adalı Research Forest show that dead trees have a determining effect on rejuvenation processes. It was revealed that the presence of trees killed positively affects sapling density and development and should be considered in sustainable forestry practices. In conclusion, the conservation of dead trees ensures the continuity of biodiversity and makes essential contributions to the ecological balance and sustainable management of forest ecosystems.