Birleşik-Schützenberger çarpım yapıları ve bazı cebirsel özellikleri
Unified-Schützenberger product structures and some algebratic properties
- Tez No: 944855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KIRMIZI ÇETİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında,“tekrarlı birleşik-Schützenberger çarpımı”olarak adlandırılan genişlemiş bir cebirsel yapı ayrıntılı bir biçimde incelenmektedir. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi hakkında genel bir bilgilendirme sunulmaktadır. İkinci bölümde, tezin temel konusunu oluşturan monoid çarpımları üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde, monoidler üzerinde tanımlanan birleşik-Schützenberger çarpımının yapısı ayrıntılı biçimde ele alınmakta; bu yapının tanımı verilmekte ve ilgili monoidin sunuşu oluşturulmaktadır. Bu bağlamda, birleşik-Schützenberger çarpımının klasik çarpımlarla olan ilişkisi ve yapısal özellikleri analiz edilmektedir. Dördüncü bölümde, bu kez Birleşik Schützenberger çarpımının tekrarlı hâli tanımlanmakta ve bu yeni yapıya ait monoidin cebirsel özellikleri incelenmektedir. Ayrıca, tekrarlı birleşik yapının oluşturulmasına yönelik metodolojik bir yaklaşım sunulmakta; elde edilen yapının sunuşu ayrıntılı biçimde ortaya konulmaktadır. Beşinci ve son bölümde ise tez boyunca elde edilen teorik sonuçlar bir araya getirilerek genel bir değerlendirme yapılmakta; ulaşılan bulguların anlamı ve olası gelecekteki araştırmalara katkısı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an extended algebraic structure called; ıterated unifed-Schützenberger product ; is examined in detail. The thesis consists of five main chapters. In the first section, general information about the purpose, scope and method of the study ispresented. In the second part, monoid products, which constitute the main subject of the thesis,are discussed. In the third section, the structure of the Unified-Schützenberger product defined on monoids is discussed in detail; the definition of this structure is Unified-Schützenberger product with classical products and its structural properties are analyzed. In the fourth section, ıterated unified Schützenberger product is defined and the algebraic properties of the monoid belonging to this new structure are examined. In addition, a methodological approach to the construction of the iterative combined structure is presented; the presentation of the obtained structure is presented in detail.In the fifth and final chapter, the theoretical results obtained throughout the thesis are broughttogether and a general evaluation is made; the meaning of the findings and their contribution to possible future research are discussed.