Post-crisis cultural heritage management in Iraq: Challenges in the case of Mosul
Irak'ta afet sonrasi kültürel miras yönetimi: Musul örneğinde karşilaşilan zorluklar
  1. Tez No: 944867
  2. Yazar: SAHAR Y ABDULWAHD ABDULWAHID
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. SALAH HAJISMAIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İlkçağlardan beri“Mezopotamya”olarak bilinen Irak, binlerce yıla yayılan zengin tarihi ve kültürel mirasıyla tanınmaktadır. Bu derin tarihsel geçmiş, ülkenin birçok krize maruz kalmasına neden olmuş, özellikle de Irak'ın ikinci büyük şehri ve antik Ninova eyaletinin merkezi olarak kabul edilen Musul'da kendini göstermiştir. Bu araştırma, Musul'un kültürel mirasını ve akademisyenler ile tarihçilerin ilgisizliği ve ihmalinden dolayı karşılaştığı zorlukları ele almaktadır. Özellikle, yıkılmış El-Nebi Yunus Camii'nin altında yakın zamanda ortaya çıkarılan antik alan, bu ihmalin en somut örneklerinden biridir. Bu keşif, tarihçiler ve arkeologların tam anlamıyla belgeleyemediği önemli tarihi ve kültürel hazineleri gün yüzüne çıkarmıştır. Bu çalışma, Musul'un Asur İmparatorluğu'nun kalbi olarak taşıdığı tarihî önemi vurgularken, geçmişte yapılan koruma müdahalelerini ve akademik çalışmaları da analiz etmektedir. Ayrıca, mevcut burslardan elde edilen verileri toplayarak, kaynak yetersizliği, yetersiz koruma önlemleri ve kapsamlı belgelemenin eksikliği gibi faktörlerden doğan boşlukları belirlemek amacıyla karşılaştırmalı bir analiz metodolojisi benimsemektedir. Hasar gören şehri ve toplumu edebi eserlerin gücüyle yeniden canlandırmayı amaçlayan bu çalışma, önceki akademik çabaları ve tarihsel belgeleri gün ışığına çıkararak, bunların Musul'un kültürel direnci ve gelişimindeki rolünü incelemektedir. Bu araştırma, çatışma bölgelerindeki tarihi alanların korunmasının önemi ve kültürel belgelemenin bir toplumun geleceğini şekillendirmedeki gücü hakkında daha geniş tartışmalara mütevazı bir katkı olarak görülebilir. Sonuç olarak, bu çalışma, edebiyatın Musul halkının kimliğini, tarihini ve direncini korumada oynadığı büyük rolü vurgulamaktadır. Ancak, bu ancak doğru ve kapsamlı bir dokümantasyon süreciyle mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
The country of Iraq historically known as“Mesopotamia”has always been known for its rich history and cultural heritage, which spans thousands of years. This caused the country to endure numerous crises, particularly in the northern city of Mosul known as the center of the ancient governate of“Nineveh”and considered to be the second largest city of Iraq. This research explores the cultural heritage of Mosul and the challenges it has faced due to the neglect and lack of interest from scholars and historians, especially in the recently revealed ancient site located underneath the destroyed Mosque of Al-Nabi Yunus. The discovery of the site unveiled historical and cultural treasures that scholars and archeologists were incapable of properly documenting. The research presents an analysis of past interventions and scholarly works as well as highlighting Mosul's historical significance as the heart of the Assyrian Empire, while collecting data from these scholarships and adopting a comparative analysis methodology to highlight the gaps caused by resource limitations, inadequate protection measures, and the absence of a comprehensive documentation. Aiming to revive the damaged city and its community through the power of literary works, bringing to light previous scholarly efforts and historical documentation and analyzing the role they played in the cultural resilience and growth of Mosul. This research can be considered a humble contribution to broader discussions on the importance of protecting historical sites in conflict zones and the power of cultural documentation in shaping a community's future. Ultimately, this study underscores the major role that literature plays in safeguarding and preserving the identity, history, and resilience of Mosul's people for future generations, and that can only be possible through accurate and thorough documentation.