Kumaş yüzeylerine metamalzeme tabanlı giyilebilir sensör uygulamaları
Metamaterial-based wearable textile sensor applications on fabric surfaces
  1. Tez No: 944887
  2. Yazar: BERKER ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında, kumaş yüzeylerine entegre edilebilen metamalzeme tabanlı giyilebilir sensörlerin tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Giyilebilir elektronik sistemlerin hızla gelişmesiyle birlikte, esnek, hafif ve yüksek hassasiyetli sensörlere olan ihtiyaç artmaktadır. Bu doğrultuda, farklı kumaş türleri üzerine serigrafi baskı yöntemi ile entegre edilen metamalzeme yapıların elektromanyetik özellikleri incelenmiş ve sensör olarak kullanılabilirlikleri değerlendirilmiştir. Tasarımı yapılan sensörlerin karakterizasyonu için Keysight PNA-L N5234A Network Analyzer kullanılarak geniş bantta (1-20 GHz) Sparametre ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, sensörlerin frekans bağımlı tepki verdiğini ve farklı dış etkenlere (kanama, gerinim) duyarlı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sensörlerin esnekliği ve mekanik dayanımı test edilerek, uzun süreli kullanım için uygunluğu değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma giyilebilir sensör teknolojisine katkı sağlayarak, tekstil tabanlı elektronik sistemler için yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Metamalzeme tabanlı tasarım ile esnek, hafif ve yüksek performanslı sensörlerin üretilebileceği gösterilmiş olup, gelecekte biyomedikal, spor ve savunma sanayi gibi farklı alanlarda kullanım potansiyeline sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes the design and fabrication of metamaterial-based wearable sensors that can be integrated on fabric surfaces. This development is particularly relevant in the context of the rapid advancements being made in the field of wearable electronic systems, where there is an increasing demand for sensors that are flexible, lightweight, and highly sensitive. In this context, the electromagnetic properties of metamaterial structures integrated by screen printing method on different types of fabrics were investigated, and their usability as sensors was evaluated. The characterization of the designed sensors was performed using broadband (1-20 GHz) S-parameter measurements, conducted with the Keysight PNA-L N5234A Network Analyzer. The results demonstrated that the sensors exhibited a frequency-dependent response and were sensitive to various external factors, such as bleeding and strain. Furthermore, the flexibility and mechanical strength of the sensors were tested to evaluate their suitability for long-term use. In conclusion, this study makes a significant contribution to the field of wearable sensor technology and presents a novel approach for textile-based electronic systems. The findings of this study demonstrate the viability of producing flexible, lightweight, and high-performance sensors through metamaterial-based design. The potential applications of these sensors are manifold, including but not limited to the biomedical, sports, and defense industries.