Farklı tip pülverizatörler ile uygulama süresince pestisit bulaşıklığının saptanması üzerine bir araştırma
An investigation on operator pesticide application using different types of sprayers
  1. Tez No: 944886
  2. Yazar: BAŞAK KUŞÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tarımsal üretimde pestisit uygulamaları, ürün verimliliğini artırmak ve zararlılardan korunmak amacıyla yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ancak, bu uygulamalar sırasında operatörler ve kullanılan ekipmanlar pestisit bulaşıklığı riski altında kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, üç farklı püskürtücü tipi kullanılarak uygulama süresince operatörler ve ekipman üzerinde oluşabilecek pestisit bulaşıklığının belirlenmesidir. Çalışmalar Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü'nde gerçekleştirilmiş olup, tarla pülverizatörü, yardımcı hava akımlı bahçe pülverizatörü ve sırt pülverizatörü kullanılmıştır. Gerçek pestisit yerine izleyici madde olarak gıda boyası Tartrazine (E102) kullanılmış, bulaşma tespiti için operatör vücudunun farklı bölgelerine ve ekipman üzerine filtre kağıdı yerleştirilmiştir. Uygulamalar sonrası filtre kağıtlarında biriken Tartrazine miktarı UV-Vis spektrofotometresi kullanılarak ölçülmüş ve pestisit bulaşıklığı seviyeleri hesaplanmıştır. Sonuçlar, en yüksek bulaşıklık seviyelerinin eldivenler, bacaklar ve kol bölgelerinde oluştuğunu göstermiştir. Yardımcı hava akımlı bahçe pülverizatörü ve sırt Pülverizatörü kullanımında, operatörün pestisit maruziyetinin daha yüksek olduğu, tarla pülverizatöründe ise maruziyetin daha düşük gerçekleştiği belirlenmiştir. Operatör vücut bölgesinde en fazla bulaşıklık meydana getiren pülverizatör sırt pülverizatörü olup sol bacak bilek bölgesinde 9,9248 × 10⁻³mg/cm2 ile en yüksek kalıntı miktarı olduğu belirlenmiştir. Eldivenlerdeki yüksek kalıntının yüksek çıkması (tarla pülverizatöründe 50,8271 10-3mg/cm2), karıştırma ve dolum işlemleri sırasında doğrudan temasın etkisiyle ilişkilendirilmiştir. En düşük ise sırt pülverizatöründe (2,3960 10-3mg/cm2) kalıntı miktarı tespit edilmiştir. Ayrıca, meteorolojik faktörler, püskürtme mesafesi, meme tipi ve operatör hareketleri de bulaşıklık miktarını önemli ölçüde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Pesticide applications in agricultural production are widely used to increase product efficiency and protect against pests. However, during these applications, operators and equipment used are at risk of pesticide contamination. The aim of this study is to determine the pesticide contamination that may occur on operators and equipment during the application period using three different sprayer types. The studies were carried out at Tekirdağ Viticulture Research Institute, and field sprayer, auxiliary airflow garden sprayer and backpack sprayer were used. Food dye Tartrazine (E102) was used as a tracer instead of real pesticide, and filter paper was placed on different parts of the operator's body and on the equipment for contamination detection. The amount of Tartrazine accumulated on the filter papers after the applications was measured using a UV-Vis spectrophotometer and pesticide contamination levels were calculated. The results showed that the highest contamination levels occurred in the gloves, legs and arm areas. It was determined that the operator's pesticide exposure was higher in the use of the garden sprayer with air assist and the back sprayer, while the exposure was lower in the field sprayer. The sprayer that caused the most contamination in the operator's body area was the back sprayer, and the highest residue amount was determined in the left leg ankle area with 9.9248 × 10⁻³mg/cm2. The high residue on the gloves (50.8271 10-3mg/cm2 in the field sprayer) was associated with the effect of direct contact during mixing and filling operations. The lowest residue amount was determined in the back sprayer (2.3960 10-3mg/cm2). In addition, meteorological factors, spraying distance, nozzle type and operator movements significantly affected the amount of contamination.