Orta Anadolu'da çeltik yetiştirilen toprakların mikroelement durumu
Micronutrient status of rice grown soils of central Anatolia
  1. Tez No: 9450
  2. Yazar: SÜLEYMAN TABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Doktora Tezi ORTA ANADOLU'DA ÇELTİK YETİŞTİRİLEN TOPRAKLARIN HIKROELEHENT DURUHU Süleyman Taban Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabil im Dair Danışman: Prof. Dr. Burhan Kaçar 1990, Sayfa: 75 Jüri: Prof, Dr. Burhan Kaçar Prof.Dr. İdris Kovenci Prof.I)r. Ovit Turan Orta Anadolu'da yaygın şekilde çeltik tarımı yapılan Çankırı, Çorum, Eskişehir ve Ankara illerinden alınan toplam 3*1 toprak örneği üzerinde çalışılmıştır. Toprakların Zn, Fe, C1.1 ve Mn kapsamları 1 H HH40Ac (pH 4.5), V. 3 HHO3 (v/v) ve 0,0i 'I EDTA + 1 M (NHjjJpCO-j (pH 8,6) ekstraksiyon yöntemleri ili; belirlenmiştir. Sera denemesinde topraklara 0, 0, 5, i, 0 ve 2. 0 ppm Sn (ZnClg seklinde) uygulanarak çeltik bitkisi yetiştirilmiştir. Deneme topraklarından ortalama çinko, demir, bakır ve mangan kapsamları i N NH4OAC İle sırasıyla 2,21, 18,50, 192 ve 100.64 ppm, 7, 3 HHO3 ile sırasıyla 7,46, 369,45, 11,8? ve 245.85 ppm ve 0,01 M EDTA + 1 M (NH^gCOs ile sırasıyla 2,47, 21,29, 10,97 ve 7,79 ppm olarak belirlenmiştir. 1 N NH4 OAc ile belirlenen çinko, demir ve mangan kapsamları tüm yöre topraklarında kritik sınırın üstünde bulunurken, bakır kapsamı toprakların 7. 15 inde ve 0,01 H EDTA + 1 H (NH^gCOg ile belirlenen çinko tüm toprakların 7, 29 unda kritik sınırın altında belirlenmiştir. Araştırma topraklarının zn, Fe, Cu ve Mn kapsamlarını belirlemede kullanılan ekstraksiyon yöntemleri Topraka artan miktarlarda verilen çinko, deneme topraklarının önemli bir bölümünde kuru madde artısına yol açmıştır. Kontrole oranla Zn^ uygulamasında deneme topraklarının V. 38 inde, Zng uygulamasında 7, 53 ünde ve Zn3 uygulamasında ise '/, 47 sinde çeltik bitkisinde kuru madde artısı belirlenmiştir.IV Artan miktarlarda uygulanan çinkoya bağlı olarak çeltik bitkisinin çinko kapsamı artarken, demir, bakır ve kapsamları azalmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ekstraksiyon yöntemleri, toprakların Zn, Fe, Cu ve Hn kapsamları, cinkolu gübreleme, çeltik bitkisinin Zn, Fe, Cu ve Hn kapsamları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis MICRONUTRIENT STATUS OF RICE GROWN SOILS OF CENTRAL AHATOLIA Süleyman TABAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science: Department of Soil Science Supervisor: Prof, Dr. Burhan KACAR 1990, Page: 75 Jury: Prof. Dr. Burhan KACAR Prof. Dr. İdris Kovancı Prof. Dr.Cavit Turan The object of tills study was to evaluate t lie microelement status of t He rice growing soils of central Anatolia, For tills purpose, 34 soil samples were collected from Çankırı, Çorum, Eskişehir and Ankara regions. Available Zn, Fe, Cu and ' Mn contents of the soil samples were extracted by İN NH4OAc (pH 4,8), 3 % HHO3 (V/V) and 0,01 M EDTA + i M (NH4)2CO3 {pH 9.65, A greenhouse experiment was also conducted and rice plants were grown in the soils by the application of Zn at the rate of 0, 0.5, l.0 and 2.0 ppm as ZnCl2. Zinc, iron, copper and manganese contents of the experimental soils were found to be 2.21, 18.50, 1, 92 and 100.64 ppm by i N NH4OAc; 7,46, 359.46, 11,87 and 245,85 ppm by 3 % HNO3 2.47 21.29 10.97 and 7.79 ppm by 0.01 M EDTA 1 N {HH4)2CO3 respectively, While the Zn, Fe and Mn estimated by 1 N NH4OAc are above the critical level in all the experimental soils, the Cu content has been found to be under the critical level in 15 percent of the experimental soils and similarly the Zn content estimated by 0,01 H EDTA + 1 M (NH4)2CO3 has been found to be under the critical level in 29 percent of the experimental soils. Statistically significant correlations were found among the extracting methods used for the estimation of Zn, Fe, Cu and Mn contents of the soil samples.VI In most of tlie experimental soils, dry matter yield of rice plants was increased î>y tîıe application of increasing amount of sine. As compared to tîıe control tlie dry matter yield Has Seen increased in 38 '/., 53 V, and 47 7, of trie experimental soils fty tlie application of 0,5, i, 0 and 2,0 ppeü Zn respectively, Tlie Fe, Cti and Hn contents of rice plants decreased whereas tîıe zn content increased in accordance with tîıe increased amount of sine applications. KEY WORDS : Exc t raction methods; sine, iron, copper and manganese contents of tîıe soils, Zn fertilization, dry matter yields and Zn, Fe, Cu and Hn contents of rice plants.