Yardımcı hava akımlı bağ-bahçe pülverizatörlerinde hava akımı yönünün ilaçlamaya etkisi
The effect of airflow direction on spraying performance in air-assisted orchard and vineyard sprayers
- Tez No: 944907
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yardımcı hava akımlı bahçe pülverizatörleri, bitki hastalıklarının önlenmesi ve zararlı organizmalara karşı mücadelede kullanılan bitki koruma makinelerinden biridir. Yardımcı hava akımlı pülverizatörlerin çalışma prensibi, püskürtülen sıvının hava akımı yardımıyla homojen bir şekilde dağılmasını sağlamaktır. Memeden çıkan sıvı damlalarının hava akımı ile taşınarak daha geniş bir alana dağılmasını ve hedef yüzeye ulaşmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada eksenel fanlı yardımcı hava akımlı bağ-bahçe pülverizatörlerinde hava akış açısının püskürtme karakteristikleri üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla bir deflektör aparatı geliştirilmiştir. Bu amaçla hava akımını 60 derece öne ve 60 derece arkaya yönlendirildiği bir sistem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, havanın 60 derece öne yönlendirildiği deflektör, havanın 60 derece arkaya yönlendirildiği deflektör ve makinenin orijinal haliyle, yani deflektörsüz olarak üç farklı koşul test edilmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular, hava akımının yönlendirilmesiyle yüzey kaplama ve penetrasyon miktarının arttığını göstermiştir. Ayrıca hava akımının yönlendirilmesinin pestisit sürüklenmesini azalttığı belirlenmiştir. Özellikle hava akımının 60 derece arkaya yönlendirilmesi durumunda bu azalmanın daha belirgin olduğu tespit edilmiştir. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, Dv0.5 değeri açısından sonuçlar birbirine yakın olmakla birlikte, en yüksek değer 666,04 µm ile öne yönlendirmede elde edilmiştir. Yüzey kaplama açısından değerlendirildiğinde ise en yüksek değer % 14,09 ile arkaya doğru hava yönlendirilmesinde, bunu % 14,07 ile öne yönlendirme takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
Air-assisted orchard sprayers are one of the plant protection machines used for combating pests. The working principle of these sprayers is to ensure the uniform distribution of the sprayed liquid with the assistance of an airflow. The liquid droplets exiting the nozzles are carried by the airflow, dispersing over a wider area and reaching the target surface. In this study, a deflector apparatus was developed to investigate the effect of the airflow angle on spray characteristics in axial-fan air-assisted orchard sprayers. For this purpose, a system was used in which the airflow was directed 60 degrees forward and 60 degrees backward. The study tested three different conditions: a deflector directing airflow 60 degrees forward, a deflector directing airflow 60 degrees backward, and the machine's original form without any deflector. The findings obtained from the three trials demonstrated that the redirection of airflow increased surface coverage and penetration. Additionally, it was determined that the redirection of airflow reduced pesticide drift. This reduction was found to be more pronounced when the airflow was directed 60 degrees backward. According to the statistical analysis results, although the Dv0.5 values were relatively close, the highest value was obtained in the forward direction with 666.04 µm. In terms of surface coverage, the highest value was 14.09% in the backward airflow direction, followed by 14.07% in the forward airflow direction.