Sociological and psychological alienation in O'Neill's 'The Hairy Ape' and 'A Moon for the Misbegotten'
O'Neill'in 'The Hairy Ape' ve 'A Moon for the Misbegotten' oyunlarındaki psikolojik ve sosyolojik yabancılaşma
- Tez No: 94491
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN UZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
39 ÖZET Bu çalışmada, Eugene O'Neill'in ilk eserlerinden The Hairy Ape ve son eserlerinden A Moon for the Misbegotten adlı oyunları seçilmiştir. Bu iki oyundaki karakterlerin psikolojik ve sosyolojik yabancılaşmaları ve toplumdaki durumları incelenmektedir. Seçilen oyunların yazarın ilk ve son dönem oyunları içerisinden seçilmiş olması yabancılaşma unsurunu yaşamının farklı dönemlerinde oyunlarına nasıl yansıttığım görmek açısından önemlidir. The Hairy Ape adlı oyunda yazarın yarattığı karakterlerden Yank temel alınarak diğer karakterlerden, Mildred, Paddy, Long ve diğer başka karakterlerin psikolojik yabancılaşmaları ve sosyolojik yabancılaşmadaki durumları bir gemide başlayıp bir hayvanat bahçesinde son bulan etkili bir hikaye içerisinde kimlik arayışı, aidiyet duygusu motifleri, toplumsal sınıflaşma çerçevesinde incelenmektedir. A Moon for the Misbegotten adlı oyunda Josie ve Jim Tyrone adlı kahramanların psikolojik ve sosyolojik yabancılaşmaları, -daha yoğun olarak da psikolojik- bir çiftlik evinde geçen sahnelerle anlatılan, karakterlerin geçmişleri, kompleksleri ve üzerlerine yüklenen roller aracılığı ile incelenmektedir. Bu iki oyundaki karakterlerin psikolojik ve sosyolojik yabancılaşmalarım ortaya çıkarmak için yapılan çözümleme bazı bölümlerden oluşmaktadır. Doğru yargılara varabilmek için giriş bölümünde yabancılaşma kavramı tanıtılıp, psikolojik ve sosyolojik yabancılaşmanın tiyatrodaki yansımaları açıklanmaktadır. Birinci bölümde yazar hakkında bilgi verilmekte ve oyunların yazıldığı dönemlerin özelliklerine kısaca değinilmektedir. îkinci bölümde The Hairy Ape, üçüncü40 bölümde ise A Moon for the Misbegotten oyunlarında psikolojik ve sosyolojik yabancılaşma incelenmektedir. Sonuç bölümü ise, her iki oyundaki yabancılaşma temasımn yansıtılması analiz edilerek karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY For this dissertation The Hairy Ape, one of O'Neill's early works and A Moon for the Misbegotten, one of his late works, have been chosen for study. In these two plays the psychological and sociological alienation of the main characters and their place in the society have been dwelt upon. The choice of the two plays would thus shed light on how the author used the theme of alienation in his early and later drama. In The Hairy Ape, the chief hero Yank has been chosen for the discussion of the main theme, with Mildred, Paddy, Long, and others, adding to the sociological, economic, and psychological approach. They begin their dramatic lives on an ocean-going liner and Yank's life ends in a gorilla cage in a zoo, after interesting and gripping incidents. Search for self-identification and the sense of belonging are studied in the framework of friction between individuals social classes. In A Moon for the Misbegotten the hero Jim Tyrone and the heroine Josie are studied from the point of view of their sociological but also, and mainly psychological, alienation. The scene is a poor farm hause. The heroes' past and their complexes are revealed in powerful dramatic dialogue, which is full of stress and hidden meanings, as well as some humour. In the dissertation the theme of alienation was first explained briefly, with the differentiation between sociological and psychological aspects of the theme. Giving some information about the author and the chief characteristics of his early and late periods was38 necessary for a better understanding of the author and his work The Hairy Ape and after it A Moon for the Misbegotten are studied in the light of chosen theme. In the conclusion part, the reflections of the theme of alienation were analized and compared in both plays.