Gelenek ve İkinci Yeni Şiiri
The Tradition and Second New Poem
- Tez No: 94490
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
“Gelenek ve İkinci Yeni Şiiri”konulu bu tezin giriş bölümünde gelenek kavramının başta sosyoloji olmak üzere çeşitli disiplinler içindeki konumu araştırılmış, ardından edebiyat geleneği ve Türk edebiyatı geleneği üzerinde durulmuştur. Girişin son kısmım, modern Türk şiirinin gelişimini, geleneği merkeze alarak 1950'lere kadar incelemek oluşturmuştur. İkinci Yeni' yi kuruluş yıllan, oluşumu, özellikleri ve batı şiiriyle ilgisi bakımından incelediğimiz birinci bölümde, hareketin önyargılardan arındırılmış görünümü sunulmaya çalışılmış, bu yolda, öncelikle gruba dahil olan isimlerin tanıklığına müracaat edilmiştir.“'İkinci Yeni hareketi-Gelenek”ve "İkinci Yeni şairleri-Gelenek1' ilişkilerine yöneldiğimiz ikinci bölümde, önce harekete genel bir bakışla yaklaşılmış, ardından İkinci Yeni şairlerinin gelenekle ilgileri hakkında verilmiş olan hükümlere ve söz konusu şairlerin gelenek hakkındaki duygu ve düşüncelerine mercek tutulmuştur. Tezimizin üçüncü bölümünde incelemeye aldığımız şairlerin şiirleri üzerinde bir uygulama yapılmış, kitaplaşmış bulunan bütün şiirleri geleneksel 'şetâl'' unsurları ve 'muhteva' açısından yorumlanmıştır. Bütün bunlardan sonra, İkinci Yeni şiirinin genel olarak Türk şiirinin uzun asırlar boyunca oluşturduğu birikimden ayrı düşmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis named by“The Tradition and Second New Poem”, first of all, the mean and the position of“tradition”in the other disciplines especially in the sociology has been searched, and the search has been kept gone by overlooking on literature tradition and Turkish literature tradition. The last stage of the foreword has been occurred by the development of the modern Turkish poem cored tradition until 1950s. In the first chapter, the social scene, the characteristics, and the relationship between west poem and Second New Poem has been investigated. Then it was tried to present the appearance of its purified from prejudices. To be able to do this, the witness of the poets joined into the group has been recognized as essential. In the second chapter, which covers the relation between“The Second New Poem- Tradition”and“The Second New Poets-Tradition”has been glanced, first the all poets have been criticized, then the judgements for every one of the poets' relation with the tradition and their judgements about the tradition have been recognized. An application about the poems of the poets mentioned above has been made. All the books published of the poets have been interpreted by the name of the form and the essence. Last, it has been recognized that, Second New Poem is not far from the tradition, which was gained by the years.