Bir suç unsuru olarak yabancılaşma ve ötekileşme: Dostoyevski, Kafka ve Camus'nün anti-kahramanları
Alienation and othering as an element of crime: Anti-heroes of Dostoyevsky, Kafka and Camus
  1. Tez No: 966865
  2. Yazar: GAMZE ECE AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ŞEFİK ERKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaratılışından itibaren farklı iki cinsiyette, fiziksel ve ruhsal anlamda birbirinden farklı olarak yaratılan insanın hikâyesi adeta öteki ile beraber başlamaktadır. Bu farklılıklar insanı hikâyenin ilerleyen sürecinde yabancılaşma denen çıkmazın içerisine dahi sürüklemektedir. Başlangıçta annenin bir parçası olan çocuk zamanla anneden ayrılarak ona yabancılaşmaya başlarken, toplumun en küçük birliği olan ailede de diğer sosyal topluluk ve gruplarda da benzer şekilde yabancılaşmalara şahit olunmaktadır. Bilindiği ve gözlemlendiği gibi insanın olduğu her yerde ötekileştirme ve yabancılaşma ortaya çıkmaktadır. Sosyal bir varlık olan insanın içinde yaşadığı topluma veya topluluklara yabancılaşması veya o toplumca ötekileştirilmesi sanatın birçok dalına tematik bağlamda kaynaklık etmiştir. Kaynağı yaşam olan ve insan yaşantısıyla çeşitlenen edebiyat da tarihi boyunca yabancılaşma ve ötekileşme olgusunu kendine konu edinmiştir. Bu noktadan hareketle çalışmamızda sadece kendi ulus edebiyatlarında değil aynı zamanda dünya edebiyatında önemli yerler edinmiş olan Rus yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin (1821-1881) Suç ve Ceza (1866), Fransız filozof ve yazar Allbert Camus'nün (1913-1960) Yabancı (1942) ve Çek asıllı Alman yazar Franz Kafka'nın (1883-1924) Dava (1925) adlı eserlerinde yabancılaşma ve ötekileştirmenin bir suç unsuru olarak ele alınıp alınmadığı tespit edilmeye çalışılacak olup, eserlerde yer alan başkarakterlerin alışılagelmiş geleneksel kahramanların aksine toplum tarafından onaylanmayan, yetersiz, durağan ya da bencil olabilen anti- kahramanlar olarak analiz edilmesine dair dayanaklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde kavramların etimolojik tahlilleri yapılmış; kavramların sosyoloji, psikoloji, felsefe disiplinlerindeki alımlanışına yer verilmiş ve edebiyat alanındaki konumları incelenmiştir. İkinci bölümde ise çalışmamızın kuramsal çatısı olan karşılaştırmalı yöntem açıklandıktan sonra çalışmamızın kuramsal olarak dayanaklandırılmasında izlenecek yöntemler olan Yorumlama (Hermeneutik) ve Alımlama Estetiği (Rezeptionsaesthetik) hakkında bilgi verilmiştir. Karşılaştırmalı uygulama alanına geçilmeden önce seçili eserlerin ortak hususu olan anti-kahramanlar hakkında bilgi verildikten sonra eserlerdeki anti-kahramanlar ayrı olarak analiz edilmiş ve geleneksel kahramanlardan farklı olan söz konusu kahramanları anti hale getiren yabancılaşma ve ötekileştirme unsurlarının nasıl bir suç unsuru haline geldiği gözlemlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen tüm bilgiler ışığında eserler karşılaştırmalı olarak incelenerek bağıl kuram ve kavramlar odağında değerlendirilmiştir. Araştırma nesnesi olan eserlerdeki kahramanların gerek kendilerine gerek yaşadıkları topluma gerekse çağın getirdiklerine yabancılaşmış olmaları ve suç unsuru etrafında belirginleşen yabancılaşma unsurunun onları birer anti-kahramana dönüştürmüş olması, söz konusu yazarları ortak bir paydada birleştirmektedir. Bu çalışmada bahsedilen ortaklıklar kültürel, sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve tarihsel ögeler aracılığıyla incelenecek ve elde edilen veriler edebiyat bilimsel yöntemler olan Yorumlama (Hermeneutik) ve Alımlama Estetiği (Rezeptionsaesthetik) yöntemleri aracılığıyla dayanaklandırılmıştır. Amaç, toplum içinde bireyleri birbirinden uzaklaştıran yabancılaşma ve ötekileşmenin, edebiyat sayesinde farklı kültürlerin edebiyatlarında ne derecede görünür kılındığını ve bu ulus edebiyatlarının nasıl aynı noktada birleştiğini karşılaştırmalı edebiyat aracılığıyla gösterebilmektir.
Özet (Çeviri)
The story of a human being, created from birth as two distinct genders, physically and spiritually different from one another, begins, as it were, with the other. These differences even lead the individual into the impasse known as alienation as the story progresses. While the child, initially a part of the mother, gradually separates from her and becomes alienated from her, similar alienation is witnessed in the family, the smallest unit of society, as well as in other social communities and groups. As is known and observed, othering and alienation occur wherever humans exist. The alienation of humans, as social beings, from the society or communities they live in, or their alienation by that society, has thematically informed many branches of art. Literature, rooted in life and diversified by human experience, has also addressed the phenomenon of alienation and othering throughout its history. From this perspective, this study will attempt to determine whether alienation and othering are considered elements of crime in the works of Russian author Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky (1821-1881) Crime and Punishment (1866), French philosopher and writer Allbert Camus (1913-1960) The Stranger (1942), and Czech-German author Franz Kafka (1883-1924) The Trial (1925), all of which have earned significant places not only in their own national literature but also in world literature. We will also attempt to establish the basis for analyzing the protagonists in these works as antiheroes who, unlike conventional heroes, are disapproved of by society, inadequate, stagnant, or selfish. vi The first section of our study will analyze the etymologies of the concepts, present their reception in the disciplines of sociology, psychology, and philosophy, and examine their place in the literary field. In the second section, after explaining the comparative method, which forms the theoretical framework of our study, information is provided on the methods to be employed in the theoretical foundation of our study: Hermeneutics and Reception Aesthetics. Before moving on to the comparative application, information is provided on anti-heroes, a common theme in the selected works. Afterwards, the anti-heroes in the works are analyzed separately, and an attempt is made to observe how the elements of alienation and othering that transform these heroes, who differ from traditional heroes, into anti-heroes become elements of crime. In light of all the information obtained, the works are examined comparatively and evaluated with a focus on relevant theories and concepts. The fact that the heroes in the works under study are alienated from both themselves, the society they live in, and the circumstances of their times, and that the element of alienation that becomes evident around the element of crime transforms them into antiheroes, unites the authors in question on a common ground. In this study, the aforementioned commonalities are examined through cultural, sociological, psychological, economic, and historical elements, and the data obtained are supported by literary scientific methods of Hermeneutics and Reception Aesthetics. The aim is to demonstrate, through comparative literature, the extent to which the alienation and othering that distancing individuals within society are made visible in the literatures of different cultures through literature, and how these national literatures converge.