Konaklama ve seyahat işletmelerinin pazarlama faaliyetlerinde internetin bir araç olarak kullanılması: Yapılan bir uygulama ve sonuçları
The Use of internet as a means of marketing within accommodation and travel firms: A research and its results
- Tez No: 94495
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. CELİL ÇAKICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada, internetin konaklama ve seyahat işletmelerinin pazarlama faaliyetlerinde bir araç olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmuştur: Birinci bölümde, ilk olarak internetin tanımı ve özellikleri açıklanmıştır. Daha sonra, dünyada ve Türkiye'de internetin tarihsel gelişimi anlatılarak, geleceğe yönelik internetin gelişimi ile ilgili tahminlerde bulunulmuştur. Bu bölümde ayrıca, günümüzde kullanılmakta olan internet araçları da gruplandınlarak anlatılmıştır. İkinci bölümde, turizm pazarlaması ve pazarlama karması konulan gözden geçirilerek, internetin, pazarlama faaliyetlerinde kullanım olanakları ortaya konulmuştur, internetin, pazarlama faaliyetlerine olumlu ve olumsuz etkileri de bu bölümde dile getirilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de faaliyet gösteren ve internete halen bağlı olan konaklama ve seyahat işletmelerine yönelik bir anket uygulaması ve değerlendirmeleri yer almaktadır. Anket, internet üzerinden, elektronik posta olarak konaklama ve seyahat işletmelerine gönderilmiş ve cevaplar da aynı yolla geri alınmıştır. Araştırma sonucunda, Türkiye'de faaliyet gösteren konaklama ve seyahat işletmeleri tarafından, internetin pazarlama faaliyetlerinde bir araç olarak kısıtlı düzeyde kullanıldığı belirlenmiştir. Fakat, konaklama ve seyahat işletmeleri 195 yöneticilerinin, internetin pazarlama faaliyetlerinde bir araç olarak kullanımı yönünde, geleceğe yönelik olarak olumlu beklentiler içinde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the possible use of internet as a means of marketing within the accommodation and travel firms was investigated. The research consists of three chapters. In the first chapter, the definition and characteristics of the internet were explained at the first hand. Then, the historical development of internet was explained. And then, the predictions of the usage level of internet were made regarding the development of internet in the future. In the second chapter, the subjects of tourism marketing and marketing mix were reviewed, and the availability of the possible usage of internet in the marketing efforts was demonstrated. In the third chapter, there are a questionnaire application and its evaluations, which was conducted towards hospitality and travel firms operating in Turkey. The questionnaire was applied by sending electronic mail (e-maü) on the internet to the accommodation and travel firms, which have an e-mail address, and replies are returned in the same way. 197 As a result of the research, it is found out that, internet is used by accommodation and travel firms operating in Turkey at a limited level. But, the research has shown that, accommodation and travel managers have optimistic expectations in the future regarding the use of internet as a means of marketing.