Bmal1'in PAS-B alanı ve C-ucu osilasyon regülatör bölgelerinde yer alan patojenik snp'lerinin bmal1 fonksiyonuna etkilerinin incelenmesi
Analyzing the effect of pathogenic SNPs found on the PAS-B and C-terminal oscillator regulatory domains of bmal1
  1. Tez No: 944952
  2. Yazar: SELAHATTİN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÇALIŞKAN, DOÇ. DR. ŞEREF GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sirkadiyen saatler, başta uyku-uyanıklık döngüsü olmak üzere hormon salınımı, metabolizma, vücut ısısı, mevsimsel üreme gibi birçok fizyolojik süreci düzenleyen, yaklaşık 24 saatlik ritme sahip içsel zamanlayıcılardır. Memelilerde sirkadiyen saat, CLOCK ve BMAL1 transkripsiyon faktörlerinin Per ve Cry genlerini aktive ettiği, bu gen ürünlerinin birikerek kendi transkripsiyonlarını baskıladığı transkripsiyon-translasyon geri besleme döngüsü (TTFL) ile işler. BMAL1, bu sistemin merkezinde yer almakta olup yokluğunda sirkadiyen ritim tamamen bozulur. BMAL1 üzerindeki tek nükleotid polimorfizmlerine (SNP) dair literatürde sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır; bu da genin mutasyonlara karşı duyarlılığını ve işlevsel önemini ortaya koymaktadır. Bu tezde, BMAL1 proteininde PAS-B ve C-ucu bölgelerinde yer alan potansiyel patojenik SNP'lerin sirkadiyen saat mekanizmasına etkileri in vitro yöntemlerle araştırılmıştır. Gül (2022) tarafından in siliko analizlerle belirlenen beş SNP (Ala357Thr, Val440Gly, Glu501Lys, Ser511Leu, Ser513Leu), polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) tabanlı yönlendirilmiş mutagenez yöntemiyle BMAL1 cDNA'sı taşıyan pcDNA4 plazmidine aktarılmıştır. BMAL1:CLOCK transaktivasyon kapasitesi ve CRY1 varlığında transaktivasyonun baskılanma durumu, lüsiferaz raportör sistemi ile değerlendirilmiştir. Glu501Lys ve Ser513Leu mutasyonlarının transaktivasyonu anlamlı şekilde azalttığı, ancak baskılama etkisinin yalnızca Glu501Lys varyantında azaldığı belirlenmiştir. Transaktivasyon etkisi gösteren iki varyant için BMAL1:CLOCK etkileşimi kompleks immünopresipitasyon (Co-IP) ile incelenmiş, etkileşim düzeyinde anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Devamında yapılan protein stabilite analizinde Glu501Lys mutantının yabanıl tipe (WT, wild-type) göre daha stabil olduğu, proteolitik degradasyona daha az uğradığı tespit edilmiştir. Hücre içi lokalizasyon analizinde ise Glu501Lys mutantının nükleer fraksiyonda yabanıl tipe göre daha düşük seviyede bulunduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, BMAL1 üzerindeki belirli SNP'lerin sirkadiyen saat mekanizmasındaki fonksiyonel etkilerini ortaya koymakta; özellikle Glu501Lys mutasyonunun transkripsiyonel aktivite, protein stabilitesi ve hücre içi lokalizasyon üzerindeki etkileriyle dikkat çekmektedir. Elde edilen bulgular, sirkadiyen ritmin genetik düzeyde düzenlenmesine dair yeni bilgiler sunmakta ve gelecekteki araştırmalara temel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Circadian clocks are internal timekeeping systems with approximately 24-hour rhythms that regulate a wide range of physiological processes such as the sleep–wake cycle, hormone secretion, metabolism, body temperature, and seasonal reproduction. In mammals, the circadian clock operates through a transcription-translation feedback loop (TTFL) in which the transcription factors CLOCK and BMAL1 activate the Per and Cry genes, and their protein products accumulate to repress their own transcription. BMAL1 plays a central role in this system, and its absence completely abolishes circadian rhythmicity. However, studies on single nucleotide polymorphisms (SNPs) in the Bmal1 gene remain limited, highlighting the gene's functional importance and sensitivity to mutations. In this thesis, the potential pathogenic effects of SNPs located in the PAS-B and C-terminal regions of the BMAL1 protein were investigated using in vitro approaches. Five SNPs (Ala357Thr, Val440Gly, Glu501Lys, Ser511Leu, and Ser513Leu), previously identified through in silico analysis by Gül (2022), were introduced into a Bmal1 cDNA construct cloned in a pcDNA4 plasmid using PCR-based site-directed mutagenesis. The transactivation capacity of BMAL1:CLOCK and its repression by CRY1 were evaluated using a luciferase reporter system. Among the mutants, Glu501Lys and Ser513Leu significantly reduced transcriptional activity, with only Glu501Lys showing reduced repression by CRY1. For the two mutations with reduced transactivation, BMAL1:CLOCK interaction was assessed via complex immunoprecipitation (Co-IP), revealing no significant changes in binding capacity. Subsequent protein stability analysis showed that the Glu501Lys variant exhibited higher stability compared to the wild type, indicating reduced proteolytic degradation. Subcellular fractionation analysis further revealed that the nuclear accumulation of Glu501Lys was significantly lower than that of the wild-type BMAL1. This study reveals the functional effects of specific SNPs in the BMAL1 protein on the circadian clock mechanism. Particularly, the Glu501Lys variant demonstrates notable alterations in transcriptional activity, protein stability, and subcellular localization. These findings contribute to the understanding of genetic regulation within circadian biology and provide a basis for future research.