Uterin leiomyoma tanılı hastalarda oksidatif stres ve antioksidan durumun değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress and antioxidant status in patients diagnosed with uterine leiomyoma
  1. Tez No: 944970
  2. Yazar: ZEYNEP VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA CAN, DR. NEVİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada, uterin leiomyoma tanısı almış kadınlarda oksidatif stres belirteçlerinin düzeylerinin değerlendirilmesi ve bu parametrelerin tanısal potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Gerekçe ve Yöntem: Uterin leiomyomalar, kadınlarda en sık görülen benign tümörlerdir ve patogenezinde oksidatif stresin rolü giderek daha fazla araştırılmaktadır. Oksidatif stres ile antioksidan savunma sistemleri arasındaki dengenin bozulmasının, leiomyoma gelişiminde etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda, çalışmamızda total oksidan durum (TOS), total antioksidan durum (TAS), oksidatif stres indeksi (OSİ) ve 4-hidroksinonenal (4-HNE) düzeyleri değerlendirilmiştir. Prospektif vaka-kontrol deseninde yürütülen çalışmaya 42 uterin leiomyoma hastası ve 33 sağlıklı kadın dahil edilmiştir. Kan örneklerinden elde edilen parametreler ELISA yöntemi ile analiz edilmiş, OSİ ise TOS/TAS oranı olarak hesaplanmıştır. Tanısal performansı değerlendirmek amacıyla ROC analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the levels of oxidative stress markers in women diagnosed with uterine leiomyoma and to investigate their potential diagnostic value. Methods: Uterine leiomyomas are the most common benign tumors in women, and oxidative stress has been increasingly implicated in their pathogenesis. Disruption of the balance between oxidative stress and antioxidant defense mechanisms is thought to contribute to leiomyoma development. In this context, total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS), oxidative stress index (OSI), and 4-hydroxynonenal (4- HNE) levels were assessed. In this prospective case-control study, 42 women with uterine leiomyoma and 33 healthy controls were included. Serum levels of TOS, TAS, and 4-HNE were measured using ELISA, and OSI was calculated as the TOS/TAS ratio. The diagnostic performance of these markers was evaluated using receiver operating characteristic (ROC) analysis.