Mimarlık eğitiminde yapı bilgi modellemesi (BIM) ve sanal gerçeklik (VR) entegrasyonun iç mekân tasarımdaki rolü
The role of building information modeling (BIM) and virtual reality (VR) integration in interior design in architectural education
  1. Tez No: 944984
  2. Yazar: IBRAHIM ABED ELMOZ JUBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, mimarlık eğitimine yönelik yenilikçi bir dijital öğrenme modeli geliştirmeyi amaçlamakta olup, sanal gerçeklik (VR) ve Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) teknolojilerinin entegrasyonuna odaklanmaktadır. Teknolojik dönüşümün hızlandığı günümüzde, mimarlık öğrencilerinin çağdaş tasarım araçlarıyla erken dönemde tanışmaları büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda geliştirilen model, Autodesk Revit ile Unreal Engine yazılımı arasında kurulan etkileşimli bir altyapıya dayanmaktadır ve Blueprint sistemi aracılığıyla öğrencilerin tasarımlarını gerçek zamanlı olarak deneyimlemelerine olanak tanımaktadır. Model, özellikle aydınlatma, malzeme seçimi, mekânsal ilişkiler ve mekânsal algı gibi temel tasarım parametrelerinin değişkenliğini değerlendirmeye olanak tanıyacak biçimde yapılandırılmıştır. Bu parametreler üzerinde yapılan etkileşimli değişiklikler aracılığıyla, kullanıcıların tasarıma ilişkin farkındalıklarının artırılması hedeflenmiştir. Geliştirilen modelin işleyişi, sınıf ortamında bir grup öğrenci ile gerçekleştirilen gözlemsel uygulamalar aracılığıyla incelenmiş; modelin, öğrencilerin tasarım kararlarını değerlendirme ve mekânsal bileşenleri bütüncül bir şekilde algılama becerilerine katkı sunduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu deneyim süreci, öğrencilerin üç boyutlu (3B) düşünme becerilerini geliştirmelerine ve tasarıma yönelik karar verme yetkinliklerini pekiştirmelerine olanak sağlamıştır. Bununla birlikte, uygulama sürecinde donanımsal gereksinimler, yazılımsal sınırlılıklar ve BIM platformlarındaki kütüphane eksiklikleri gibi bazı teknik zorluklarla karşılaşılmıştır. Gelecek çalışmalarda, bu modelin sürdürülebilirlik kriterleriyle uyumlu hâle getirilmesi, VR ortamlarının kullanıcı dostu biçimde geliştirilmesi ve mimarlık eğitiminde uzun vadeli etkilerinin araştırılması önerilmektedir. Bu yönüyle çalışma, geliştirilen modelin yalnızca bir görselleştirme aracı değil, aynı zamanda mimarlık eğitiminde teorik bilgi ile uygulama pratiği arasındaki boşluğu kapatan etkili bir pedagojik araç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop an innovative digital learning model for architectural education, focusing on the integration of Virtual Reality (VR) and Building Information Modeling (BIM) technologies. In today's rapidly advancing technological landscape, it is crucial for architecture students to engage with contemporary design tools early in their education. The proposed model is based on an interactive infrastructure established between Autodesk Revit and Unreal Engine software, allowing students to experience their designs in real time through the Blueprint system. The model is structured to enable the assessment of variability in key design parameters such as lighting, material selection, spatial relationships, and spatial perception. Through interactive modifications of these parameters, the model seeks to enhance users' awareness of design processes. The functionality of the model was examined through observational applications conducted with a group of students in a classroom environment. It was observed that the model contributed positively to students' ability to evaluate design decisions and perceive spatial components in a holistic manner. Additionally, this experience facilitated the development of students' three-dimensional (3D) thinking skills and reinforced their ability to make decisions. However, certain technical challenges were encountered during the implementation process, including hardware requirements, software limitations, and the lack of comprehensive libraries within BIM platforms. Future studies are recommended to align the model with sustainability criteria, improve user-friendly VR environments, and explore the long-term impacts of this approach in architectural education. In this regard, the study demonstrates that the developed model is not merely a visualization tool but also an effective pedagogical instrument that bridges the gap between theoretical knowledge and practical application in architectural education.