Ev stüdyolarında gürültü denetimine yönelik önlemlerin örnekler kapsamında belirlenmesi
Determination of noise control measures in home studios based on case studies
  1. Tez No: 944985
  2. Yazar: BUĞRAHAN BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde dijital müzik prodüksiyonunun yaygınlaşmasıyla birlikte, konut içinde yer alan ev tipi müzik stüdyolarının sayısı artmıştır. Ancak, bu stüdyoların konut yapıları içinde bulunması, çevredeki mahallerle olan akustik etkileşimi önemli bir tasarım parametresi haline getirmektedir. Müzik üretimi sırasında ortaya çıkan ses düzeyleri, yapı elemanları aracılığıyla komşu mahallere iletilerek gürültü problemi oluşturabilmekte ve stüdyonun işlevselliğini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışma, ev tipi müzik stüdyolarında gürültü denetimi kapsamında yapı elemanlarının ses yalıtım performansını artırmaya yönelik çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tez kapsamında belirlenen üç farklı ev tipi müzik stüdyosu, mimari özellikleri, akustik düzenlemeleri ve ekipman yerleşimleri açısından incelenmiştir. Stüdyo örneklemlerinde ses basınç düzeyi ölçümleri gerçekleştirilerek gürültü seviyeleri frekans bazlı olarak değerlendirilmiştir. Ölçüm sonuçlarına dayanarak, stüdyoları çevreleyen yapı elemanlarının sağlaması gereken en düşük ses geçiş kaybı değerleri belirlenmiş ve bu doğrultuda, mekân hacmi, ekipman yerleşimi ve hoparlör açıları göz önünde bulundurularak gürültü denetimi çözümleri optimize edilmiştir. Bu kapsamda, duvar, döşeme ve tavan sistemleri için alternatif yalıtım çözümleri geliştirilmiş ve stüdyolarda üretilen gürültü seviyelerine uygun yapısal sistemler seçilerek uygulanmıştır. Önerilen çözümler, mekâna özgü detaylarla desteklenmiş ve her bir stüdyo için en uygun akustik yalıtım stratejileri ortaya konmuştur. Bu tez, ev tipi müzik stüdyolarında gürültü denetimi kapsamında yapılacak çalışmalara yol göstermesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the widespread adoption of digital music production, the number of home music studios within residential buildings has increased. However, the presence of these studios in residential structures makes their acoustic interaction with surrounding spaces a critical design parameter. The sound levels produced during music production can be transmitted to adjacent spaces through building elements, leading to noise issues and negatively affecting the functionality of the studio. This study aims to develop solutions to enhance the sound insulation performance of building elements within the scope of noise control in home music studios. Three different home music studio samples were examined in terms of their architectural characteristics, acoustic arrangements, and equipment layouts. Sound pressure level measurements were conducted in the selected studios, and noise levels were evaluated on a frequency basis. Based on the measurement results, the minimum sound transmission loss values that the surrounding building elements should achieve were determined. Accordingly, noise control solutions were optimized by considering space volume, equipment placement, and speaker angles. In this context, alternative insulation solutions for walls, floors, and ceilings were developed, and structural systems suitable for the noise levels generated in the studios were selected and implemented. The proposed solutions were supported with space-specific details, and the most appropriate acoustic insulation strategies were established for each studio. This thesis aims to provide guidance for future studies on noise control in home music studios.