The impact of political and economic developments in the UAE on Turkey-UAE relations (1971-2023)
BAE'deki siyasi ve ekonomik gelişmelerin Türkiye-BAE ilişkileri üzerindeki etkisi (1971-2023)
  1. Tez No: 944997
  2. Yazar: SARAH EZZEDDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT KASAPSARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 1971 ile 2023 yılları arasında BAE'deki siyasi ve ekonomik gelişmelerin Türkiye-BAE ilişkileri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu tez, bölgesel dinamiklerin, diplomatik stratejilerin ve ekonomik çıkarların yaklaşık elli yıldır ikili ilişkileri nasıl değiştirdiğini ve etkilediğini araştırmıştır. Araştırma, işbirliği-rekabet-uzlaşma örüntü metodolojisi açısından ilişkinin farklı aşamalarını tanımlayarak kronolojik ve analitik bir yaklaşım benimsemiştir. Liderlik değişimleri, dış politika stratejileri ve Türkiye ile işbirliğini ve çekişmeyi etkileyen ittifaklar dahil olmak üzere BAE içindeki siyasetteki değişiklikleri değerlendirmiştir. Bu dinamikteki dönüm noktalarından biri, özellikle 2011'de başlayan Suriye iç savaşı olmak üzere Arap Ayaklanmaları olmuştur. Uzun süren çatışma, bölgesel istikrarı ve jeopolitik hizalanmaları önemli ölçüde etkileyerek yıllar içinde Türkiye-BAE ilişkilerini şekillendirmiştir. Ek olarak, özellikle yatırımlara ve ticaret anlaşmalarına odaklanan bölgesel güç rekabetleri ve ekonomik ortaklıklar, ikili ilişkiyi tanımlamada önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışma, uluslararası ilişkiler yaklaşımını benimseyerek, bu iç içe geçmiş siyasi ve ekonomik faktörleri analiz etmeyi ve bunların Türkiye ile BAE arasındaki diplomatik ilişkileri, ekonomik alışverişleri ve stratejik çıkarları nasıl etkilediğine dair kapsamlı bir anlayış sağlamayı amaçlamıştır. Çalışma, Türkiye ile BAE arasındaki ilişkilerde siyasi ve ekonomik güçler arasındaki stratejik etkileşimin anlaşılmasına yönelik geniş bir değerlendirmeyi, tarihlerinin bu kritik noktasında derinleştirmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study was to examine the impact of political and economic developments in the UAE on Turkey-UAE relations between 1971 and 2023. This thesis investigated how regional dynamics, diplomatic strategies, and economic interests had changed and affected bilateral ties for almost five decades. The research held a chronological and analytical approach by defining, in terms of the cooperation-competition-reconciliation pattern methodology, different stages of the relationship. It assessed the changes in politics within the UAE, including leadership shifts, foreign policy strategies, and alliances that influenced cooperation and contention with Turkey. A turning point in this dynamic was the Arab Uprisings, particularly the Syrian civil war that began in 2011. The prolonged conflict significantly impacted regional stability and geopolitical alignments, shaping Turkey-UAE relations over the years. Additionally, regional power rivalries and economic partnerships, particularly those centered on investments and trade agreements, played a crucial role in defining the bilateral relationship. By taking an international relations approach, this study aimed to analyze these interwoven political and economic factors, providing a comprehensive understanding of how they influenced diplomatic relations, economic exchanges, and strategic interests between Turkey and the UAE. The study attempted to deepen a broad assessment toward the understanding of the strategic interplay between political and economic forces in the relationship of Turkey and the UAE at this critical point in their history.