Türkiye ve Rusya arasında gerçekleşen lojistik faaliyetlerinin dış ticarete etkileri: SWOT analizi kapsamında değerlendirme
Effects of logistics activities between Türkiye and Russia on foreign trade: Evaluation within the scope of SWOT analysis
- Tez No: 944996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE EZGİ SOYALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, Türkiye ve Rusya arasındaki lojistik faaliyetlerin dış ticaret üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Lojistik, uluslararası ticaretin verimli bir şekilde gerçekleşmesinde kritik bir rol oynamaktadır ve bu çalışmada, iki ülke arasındaki lojistik süreçlerin nasıl şekillendiği, bu süreçlerin dış ticaret üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin SWOT analizi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Türkiye ve Rusya'nın lojistik altyapısı, taşımacılık ağları, gümrük işlemleri ve lojistik sektöründeki diğer kritik faktörler detaylı bir biçimde analiz edilmiştir. Çalışma, literatür taraması ve mevcut ticaret verileri üzerinden yapılan kapsamlı bir analiz ile Türkiye ve Rusya arasındaki lojistik faaliyetlerin karşılaştığı zorluklar ve potansiyel fırsatlar incelenmiştir. Bu bağlamda, taşıma maliyetleri, lojistik altyapı eksiklikleri, gümrük süreçleri, siyasi ilişkiler gibi faktörler detaylı bir şekilde ele alınmıştır. SWOT analizi kullanılarak, her iki ülkenin lojistik alanındaki güçlü ve zayıf yönleri, karşılaştıkları fırsatlar ve tehditler net bir şekilde ortaya konmuş ve bu faktörlerin dış ticaretin gelişimine nasıl etki ettiği değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye ve Rusya arasındaki lojistik faaliyetlerin dış ticareti kolaylaştırdığı ve ticaret hacmini artırabileceği görülmüştür. Ancak, taşıma maliyetleri, gümrük engelleri ve siyasi belirsizlikler gibi zorluklar, lojistik süreçlerin etkinliğini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu bağlamda, lojistik altyapı yatırımları, bölgesel işbirliği fırsatları ve dış ticaret politikalarının iyileştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. İki ülke arasındaki ticaretin daha verimli hale gelebilmesi için lojistik süreçlerin optimize edilmesi ve uluslararası ticaretin engellerinin azaltılması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the effects of logistics activities between Turkey and Russia on foreign trade. Logistics plays a critical role in the efficient realization of international trade, and this study aims to evaluate how logistics processes between the two countries are shaped and the positive and negative effects of these processes on foreign trade through SWOT analysis. The logistics infrastructure, transportation networks, customs procedures and other critical factors in the logistics sector of Turkey and Russia have been analyzed in detail. The study examines the difficulties and potential opportunities faced by logistics activities between Turkey and Russia through a comprehensive analysis of literature review and existing trade data. In this context, factors such as transportation costs, logistics infrastructure deficiencies, customs procedures and political relations have been discussed in detail. Using SWOT analysis, the strengths and weaknesses of both countries in the logistics field, the opportunities and threats they face have been clearly revealed and how these factors affect the development of foreign trade has been evaluated. As a result, it has been seen that logistics activities between Turkey and Russia facilitate foreign trade and can increase trade volume. However, difficulties such as transportation costs, customs barriers and political uncertainties can negatively affect the effectiveness of logistics processes. In this context, it has been emphasized that logistics infrastructure investments, regional cooperation opportunities and foreign trade policies should be improved. In order for trade between the two countries to become more efficient, optimizing logistics processes and reducing barriers to international trade are of great importance.