Diyetisyene başvuran kişilerin duygusal iştah seviyelerinin, dürtüsellik ve BKİ seviyeleri ile olan ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between emotional appetite levels, impulsivity, and BMI levels of individuals applying to dietitians
- Tez No: 944998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YILDIZ BURKOVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, diyetisyen randevusuna gelen kişilerin yemek yeme davranışları ile ilişkili olabilecek psikolojik ve demografik değişkenleri incelemek ve bu değişkenlerin kendi aralarında ilişkisinin olup olmadığını ortaya koymak adına düzenlenmiştir. Çalışma, Ocak-Nisan 2025 tarihleri arasında, randevu için sırasını bekleyen 18-65 yaş arası 400 kişi ile yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Veriler; ''Duygusal İştah Anketi (DİA)'', ''Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu (BIS-11-KF)'' ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan ''Sosyodemografik Bilgi Formu'' ile toplanmıştır. Katılımcıların DİA olumsuz alt boyut skorları ile BKİ seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki görülürken (p0.05). Ayrıca, BİS-11-KF toplam ve alt boyut skorlarının DİA ve BKİ seviyeleri ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi bulunamamıştır (p>0,05). Kadın katılımcılarda, DİA olumsuz alt boyut skorları ile BKİ seviyeleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki görülürken (p0.05). Ancak DİA olumsuz duygu alt boyut skoru kadınlarda erkeklere göre daha yüksekken erkek katılımcıların DİA olumlu duygu ve durum alt boyutlarında anlamlı olarak daha yüksek skorlara sahip oldukları görülmüştür (p0.05). Bununla birlikte, çocuk sahibi olan bireylerde BKİ ile DİA olumsuz alt boyut skorları arasında anlamlı ilişki bulunmuşken (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the psychological and demographic variables potentially associated with eating behavior among individuals attending dietitian appointments and to explore the relationships between these variables. The study was conducted face-to-face with 400 participants (aged 18–65) waiting for appointments between January and April 2025. Data were collected using the ''Emotional Appetite Questionnaire (EMAQ)'', ''Barratt Impulsiveness Scale Short Form (BIS-11-SF)'', and a ''Sociodemographic Information Form'' prepared by the researcher. A significant positive relationship was found between the negative subscale scores of the EMAQ and body mass index (BMI) levels (p0.05). BIS-11-SF total and subscale scores were not significantly related to EMAQ or BMI levels (p>0.05). Among female participants, negative EAQ subscale scores were positively correlated with BMI (p0.05). Women scored higher on negative emotion subscales, while men scored higher on positive emotion and event subscales (p0.05). However, a significant relationship was found between BMI and negative EMAQ scores among participants with children (p0.05).