ABD medyasındaki Türkiye imajının ülke markalama bağlamında değerlendirilmesi: CNN haber içerikleri üzerine bir analiz
Evaluation of Türkiye's image in the U.S. media in the context of country branding: An analysis of CNN news content
- Tez No: 945015
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİME PINAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Küreselleşen dünyada ülkeler, uluslararası arenada güçlü bir imaj oluşturmak ve dış politikalarını desteklemek amacıyla yumuşak güç unsurlarına daha fazla önem vermektedir. Bu bağlamda ülke markalama, uluslararası kamuoyunda olumlu bir algı oluşturmak ve ülkenin turizm, kültür ve ekonomi alanlarındaki cazibesini artırmak için etkili bir strateji haline gelmiştir. Türkiye de son yıllarda uluslararası marka kimliğini güçlendirmek adına çeşitli kampanyalar ve stratejiler geliştirmiştir. Bu çalışma, CNN International internet sitesinde 2020-2023 yılları arasında Türkiye hakkında yayımlanan haberleri inceleyerek, bu haberlerde oluşturulan Türkiye imajını analiz etmeyi ve ülke markalama stratejileriyle ne ölçüde örtüştüğünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, uluslararası imaj yönetimi bağlamında ülke kimliği, imajı ve itibarı kavramları ele alınmış; ülke markalama süreçlerinin teorik temelleri açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca Simon Anholt'un Rekabetçi Kimlik Altıgeni modeli temel alınarak, ülke markalama stratejilerinin uluslararası algıyı nasıl etkilediği değerlendirilmiştir. Medyanın uluslararası algı oluşturma ve markalamadaki rolü analiz edilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'nin ülke markalama stratejileri ve bu stratejilerin tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Türkiye'nin uluslararası imajını şekillendirmek amacıyla yürüttüğü marka kampanyaları detaylandırılmış ve bu kampanyaların ülkenin uluslararası marka kimliği oluşturma sürecindeki rolü değerlendirilmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin marka algısını güçlendirmek için izlediği stratejik yaklaşımlar ve bu süreçte kullanılan yöntemler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmanın metodolojisi ve araştırma bulguları sunulmuştur. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden tematik ve semantik analiz kullanılarak, CNN International internet sitesinde 2020-2023 yılları arasında yayımlanan Türkiye ile ilgili haberler incelenmiştir. Analiz sürecinde, Türkiye'nin kültürel mirası, turizmi, insan unsuru ve geleneksel ile modern unsurların birleşimi gibi temalar ön plana çıkarılmıştır. Ayrıca, haberlerde kullanılan dil ve haber tonu sentimental analiz yöntemiyle incelenmiş, Türkiye'nin uluslararası algısına etkileri değerlendirilmiştir. Her yılın haberleri ayrı ayrı incelenerek Türkiye'nin uluslararası imajındaki değişim ve bu değişimin ülke markalama stratejileriyle uyumu ele alınmıştır. Bu çalışma, Türkiye'nin uluslararası medyadaki temsiline dair önemli bulgular sunmakta ve ülke markalama stratejilerinin geliştirilmesi için politika önerileri getirmektedir. CNN gibi küresel medya kuruluşlarının oluşturduğu algılar dikkate alınarak, Türkiye'nin uluslararası alandaki marka değerini artıracak stratejilerin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the globalising world, countries attach more importance to soft power elements in order to create a strong image in the international arena and to support their foreign policies. In this context, country branding has become an effective strategy to create a positive perception in the international public opinion and to increase the attractiveness of the country in the fields of tourism, culture and economy. In recent years, Turkey has developed various campaigns and strategies to strengthen its international brand identity. This study aims to analyse the news reports about Turkey published on CNN International website between 2020 and 2023, to analyse the image of Turkey created in these news reports and to evaluate to what extent they overlap with country branding strategies. In the first part of the study, the concepts of country identity, image and reputation in the context of international image management are discussed and the theoretical foundations of country branding processes are explained. In this section, based on Simon Anholt's Competitive Identity Hexagon model, how country branding strategies affect international perception is evaluated. The role of media in international perception and branding is analysed. In the second part, Turkey's country branding strategies and the historical development of these strategies are discussed. Turkey's branding campaigns to shape its international image are detailed and the role of these campaigns in the process of creating the country's international brand identity is evaluated. Furthermore, Turkey's strategic approaches to strengthen its brand perception and the methods used in this process are analysed. In the third section, the methodology and research findings of the study are presented. In the study, thematic and semantic analysis, one of the qualitative research methods, was used to analyse the news about Turkey published on CNN International website between 2020 and 2023. During the analysis process, themes such as Turkey's cultural heritage, tourism, human element and the combination of traditional and modern elements were highlighted. In addition, the language and tone of the news items were analysed through sentimental analysis and their effects on the international perception of Turkey were evaluated. By analysing the news of each year separately, the change in Turkey's international image and the compatibility of this change with country branding strategies are discussed. This study presents important findings on Turkey's representation in international media and provides policy recommendations for the development of country branding strategies. By taking into account the perceptions created by global media organisations such as CNN, it is suggested to develop strategies that will increase Turkey's brand value in the international arena.