Dış yardımların yoksulluk ve büyüme üzerindeki etkisi : Türkiye, Mısır ve Güney Kore karşılaştırması
The impact of foreign aid on poverty and growth : A comparison of Turkey, Egypt and South korea
- Tez No: 945014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE AKİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Dış yardımın, yoksulluk ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisi literatürde tartışılan bir konudur. 2. Dünya Savaşı sonrasında yapılan dış yardımlar, bazı ülke ekonomilerinde olumlu katkılar sunarken bazılarında olumsuzluğa sebebiyet vermiştir ya da çok sınırlı bir etkisi olmuştur. Bu çalışmada dış yardım, büyüme ve yoksulluğun kavramsal çerçevesi çizilmiştir. Türkiye, Mısır ve Güney Kore'nin siyasi ve ekonomik tahlilleri gerçekleştirilmiştir. Uygulama kısmında ise Türkiye, Mısır ve Güney Kore'nin 1960-2023 döneminde kişi başına düşen dış yardım miktarlarının, kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamıştır. Üç ülke için ayrı ayrı zaman serisi analizi uygulanmıştır. Dış yardım değişkeni olarak Resmi Kalkınma Yardımları kullanılmış ve analizlerde bağımlı değişken olarak kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla tercih edilmiştir. Analiz sonuçları, dış yardımın ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Türkiye için yapılan tahminler, dış yardımın sınırlı fakat pozitif bir etkisi olduğunu gösterirken, Mısır'da bu etkinin istatistiki olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Güney Kore ise, dış yardımın ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin negatif olduğu tek ülke olarak dikkat çekmiştir. Sonuç olarak, kişi başına düşen dış yardımın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi, yalnızca yardım miktarına değil, bu yardımların nasıl kullanıldığına, yerel ekonomik politikalarla uyumuna ve ekonomik kalkınmayı destekleyen politikalara göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of foreign aid on poverty and economic growth is a subject of debate in the literature. Post-World War II foreign aid made positive contributions to the economies of some countries, while it had a negative impact on others. Or it had a very limited impact. In this study, the conceptual framework of foreign aid, growth and poverty is drawn. Political and economic analyses of Turkey, Egypt and South Korea have been conducted. In the application part, it aims to analyze the effects of foreign aid per capita on gross domestic product (GDP) per capita in Turkey, Egypt and South Korea for the period 1960-2023. Time series analysis was applied separately for the three countries. The data used in the study were obtained from the World Development Indicators database of the World Bank. Official Development Assistance (ODA) was used as the foreign aid variable and GDP per capita was preferred as the dependent variable in the analysis. The results of the analysis reveal that the impact of foreign aid on economic growth differs across countries. While the estimations for Turkey show that foreign aid has a limited but positive effect, this effect is not statistically significant in Egypt. South Korea is the only country where the effect of foreign aid on economic growth is negative. As a result, the impact of foreign aid per capita on economic growth depends not only on the amount of aid, but also on how it is used, its alignment with domestic economic policies and the policies that support economic development