Teknoloji çağında internet ve sosyal medya kaynaklı yeni nesil korkulara ilişkin bir inceleme
Examination of the new generation fears arising from the internet and social media in the age of technology
- Tez No: 945022
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Teknoloji çağında insan hayatının odağı olan internet ve sosyal medya platformları, kişilerarası iletişime, bireyin gündelik hayatına, benliğine ve rutinlerine köklü değişiklikler getirmiştir. Teknoloji çağında oluşan yeni nesil korkulara odaklanan söz konusu bu çalışma, bireyin teknoloji çağında ortaya çıkan yeni nesil iletişim platformları olan internet ve sosyal medyayla ilişkisini incelemektedir. Bu odak çerçevesinde nitel araştırma yöntemlerinden“Maksimum Çeşitlilik Örneklemesi”(örneklemin problemle ilgili olarak kendi içinde benzeşik fakat farklı durumlardan oluşturulması) yöntemi kullanılarak katılımcılarla çevrim içi anket çalışması yapılmıştır. Katılımcılarla yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler göz önünde bulundurularak hazırlanan sorularla gönüllü katılımcılarla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılarla yapılan derinlemesine görüşmelerde elde edilen sonuçlarda teknoloji çağının yeni nesil iletişim platformları olan internet ve sosyal medyanın bireyde gelişmeleri kaçırma korkusu, felaket kaydırması, güvenlik ve mahremiyet kaygısı gibi korkuların yanı sıra, yetersizlik ve dışlanmışlık hissi, problematik sosyal medya kullanımının sebep olduğu fiziksel olumsuzluklar oluşturduğu görülmüştür. Söz konusu bu araştırmaların sonucunda, katılımcıların ifade ettikleri deneyimlerden de yola çıkarak teknoloji çağından bireyin hayatının odağına yerleşen internet ve sosyal medyanın etkilerinin bireyin tercihleri kadar toplumsal kültürün eğilimleriyle de olumlu veya olumsuz açıda değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The internet and social media platforms have become central to human engagement with technology, influencing interpersonal communication, daily routines, individual identity, and self-perception. This study explores the new-generation fears induced by technological advancements, focusing on individuals' relationships with the internet and social media—both of which have emerged as dominant communication platforms in the digital age. A qualitative research approach was adopted, utilizing the Maximum Diversity Sampling method, which ensures a sample that is homogeneous yet diverse in its relation to the research problem. Data were collected through an online survey, followed by in-depth interviews with voluntary participants. Special attention was given to incorporating insights from elderly respondents to enrich the dataset. Findings from participant interviews indicate that the fear of losing access to the internet and social media, concerns over security and privacy, anxieties about technological disasters, and feelings of inadequacy and exclusion have become prevalent issues in the digital era. Furthermore, the study highlights that the impact of internet and social media use—particularly among students who interact with technology in both personal and academic contexts—varies significantly. These effects can be either positive or negative, depending on individual preferences, social dynamics, and broader societal developments. Ultimately, the study underscores the complex and multifaceted role of digital platforms in shaping modern human experiences, offering insights into both the psychosocial risks and opportunities presented by technological progress.