Antibakteriyel ve hücre yenilenme uygulamaları için chitligsan katkılı nanopartiküllerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of chitligsan-doped nanoparticles for antibacterial and cell regeneration applications
  1. Tez No: 945028
  2. Yazar: GAMZE ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMED DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Metal oksit nanopartiküller, özellikle bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı kullanılma potansiyelleri nedeniyle nanoteknoloji ve nanotıpta giderek daha fazla ilgi görmektedir. Nanoparçacık yaklaşımları, dünya çapında antimikrobiyal direncin artmasına karşı yeni tedavi stratejileri geliştirmek için umut verici bir alternatif sunabilir. Bu çalışmada Sahra Çölü'nden elde edilen bir süspansiyon olan Chitligsan'ın elementel ve mineral bileşenlerinin bileşimini ortaya çıkarmak için FTIR, SEM-EDX, XRF ve XRD teknikleri kullanılmıştır. Bu bulgular, Chitligsan'da çeşitli metal oksit bileşiklerinin varlığını doğrulamıştır. Karakterizasyon çalışmalarına ek olarak, farklı boyutlarda Chitligsan partiküllerinin çeşitli patojen mikroorganizmalara (Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus ATCC 29213) karşı antimikrobiyal aktivite, L929 fare fibroblast hücreleri üzerindeki sitotoksik aktivite ve L929 hücreleri üzerindeki yara iyileştirici etkisi açısından Chitligsan partikülleri değerlendirilmiştir. Agar inhibisyon bölgesi testi, Chitligsan ve sitrik asit ekstratlarının sırasıyla Staphylococcus aureus (ATCC 29213) üzerinde 20 mm, ardından Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853) üzerinde 15mm ve Escherichia coli'de (ATCC 25922) 15mm olmak üzere güçlü antimikrobiyal aktivite sergilediğini göstermiştir. MTT sitotoksisite tahlili, Chitligsan'ın hücre canlılığını kontrol grubuna yaklaşık olarak koruduğunu ve herhangi bir toksik etki göstermediğini ortaya koydu. L929 fibroblast hücre hattında yapılan çizik testi, Chitligsan'ın yara iyileşme süreci üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını ortaya çıkardı. Ekonomik, kolay kullanım ve neredeyse sonsuz hammadde kaynağı olması sebebiyle, Chitligsan'ın antimikrobiyal aktivite çalışmalarında yeni bir antimikrobiyal ajan olarak kullanılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metal oxide nanoparticles are gaining increasing attention in nanotechnology and nanomedicine, especially for their potential to be used against bacterial and viral infections. The nanoparticle approaches may offer a promising alternative for developing new treatment strategies against increasing antimicrobial resistance in worldwide. To reveal the composition of elemental and mineral components of Chitligsan,a suspension derived from the Sahara desert, FTIR, SEM-EDX, XRF, and XRD techniques were used in this study. These findings confirmed the presence of diverse metal oxide compounds in Chitligsan. In addition to characterization studies, the different sizes of Chitligsan's particles were evaluated for antimicrobial activity against several pathogen microorganisms (Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus ATCC 29213), cytotoxic activity on L929 cells, and wound healing effects on L929 cells. The agar inhibition site test showed that Chitligsan and citric acid extracts exhibited strong antimicrobial activity, 20 mm on Staphylococcus aureus (ATCC 29213), followed by 15 mm on Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853) and 15 mm on Escherichia coli (ATCC 25922), respectively. The MTT cytotoxicity assay revealed that Chitligsan preserved cell viability at approximately and not exhibited any toxic effect. The scratch test conducted on the L929 mouse fibroblast cell line revealed that Chitligsan did not have any negative influence on the wound healing process. Due to economical, easy handling and almost endless source of raw materials, it was offered that Chitligsan could be used as a new antimicrobial agent in antimicrobial activity studies.