Türkiyede işsizlik sigortası uygulaması: 2013-2023 döneminin sektörel incelemesi
Unemployment insurance practices in Turkey: 2013- 2023 period
  1. Tez No: 945029
  2. Yazar: CENGİZ BÜYÜKBİRER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2013-2023 yılları arasında işgücü piyasasında yaşanan değişimleri inceleyerek, kayıtlı işsizlik ve işsizlik sigortası başvuruları üzerindeki eğilimleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından sağlanan veriler üzerinden, 85 farklı meslek bazında işsizlik oranlarının ve işsizlik sigortası başvuru sayılarının yıllık yüzdelik değişimlerini değerlendirmektedir. Özellikle ekonomik ve düzenleyici değişiklikler ile COVID-19 pandemisi gibi dışsal şokların işgücü piyasası üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın literatür kısmında, işsizlik kavramı ve türlerine geniş yer verilmiş, yapısal, friksiyonel, konjonktürel ve mevsimsel işsizlik türlerinin tanımları yapılmıştır. Ayrıca, işsizlik sigortasının işgücü piyasasındaki rolü ve bu sigorta sisteminin işsizlik oranlarını nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. Literatürde yer alan teorik bilgiler, pandeminin ve işten çıkarma yasaklarının işsizlik verileri üzerindeki yansımalarını anlamaya katkı sağlamıştır. Analiz sonuçları, COVID-19 pandemisinin işgücü piyasası üzerinde derin bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Pandemi öncesi dönemde (2013-2017) nispeten istikrarlı bir seyir izleyen işsizlik oranları, pandeminin başladığı 2020 yılında belirgin bir şekilde yükselmiş ve özellikle hizmet sektörü, satış danışmanları, garsonlar ve şoförler gibi mesleklerde ciddi bir artış gözlenmiştir. Pandemi sonrası toparlanma sürecinde ise işsizlik oranlarında kademeli bir iyileşme görülmekle birlikte, bazı meslek gruplarında işsizlik oranları pandemi öncesi seviyelere dönememiştir. Bu çalışma, Türkiye işgücü piyasasında meydana gelen dalgalanmaların, pandemi ve düzenleyici değişiklikler gibi büyük dışsal şoklarla nasıl şekillendiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, işgücü piyasasındaki esneklik ve dayanıklılık konusunda önemli ipuçları sunmakta ve gelecekteki işsizlik sigortası politikalarının geliştirilmesi için yol gösterici olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze labor market trends in Turkey between 2013 and 2023, focusing on registered unemployment and unemployment insurance claims. Using data provided by the Turkish Employment Agency (İŞKUR), the research examines annual percentage changes in unemployment rates and unemployment insurance claimants across 85 different occupations. The study pays particular attention to the effects of external shocks, such as economic and regulatory changes, as well as the COVID-19 pandemic, on the labor market. The literature review focuses extensively on the concept and types of unemployment, including structural, frictional, cyclical, and seasonal unemployment. Additionally, the role of unemployment insurance in the labor market and its influence on unemployment trends are discussed in detail. The theoretical framework helps to contextualize the impact of the pandemic and legislative interventions, such as layoff bans, on unemployment data. The analysis reveals that the COVID-19 pandemic had a profound impact on the Turkish labor market. Unemployment rates, which had been relatively stable during the pre-pandemic period (2013-2017), spiked sharply in 2020 with the onset of the pandemic. Although a gradual improvement in unemployment rates was observed in the post-pandemic recovery process, unemployment rates in some occupational groups have not returned to pre-pandemic levels. Overall, this study demonstrates how external shocks, such as the pandemic and regulatory changes, have significantly influenced labor market trends in Turkey. The findings provide important insights into the resilience and vulnerability of the labor market, offering valuable guidance for future unemployment insurance policies.