Günümüz Avrupa'sında uluslararası göç hareketleri ve demokrasi krizi
International migration movements and the crisis of democracy in contemporary Europe
  1. Tez No: 945034
  2. Yazar: GÖKHAN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Ulus devlet ile gelişen pratikler ve yaygınlaşan iletişim ve ulaşım olanakları göçün uluslararası boyutunu ortaya koymaktadır. Uluslararası boyutta gelişen göç olgusu zamanla ülkeler ve toplumlar üzerinde çeşitli etkiler oluşturmuştur. Avrupa'daki uluslararası göç hareketlerinin politik ve toplumsal alanda oluşturduğu etki alanını konu alan bu çalışma, 2010'lu yıllardaki gelişmeleri merkezine almaktadır. AB'nin kurumsal konumundan ziyade ülkelerdeki durumu analiz etme çabası olan bu çalışmada Almanya ve İtalya örnekleri ele alınmaktadır. Çalışmanın amacı, araştırmanın bağımsız değişkeni olan uluslararası göç hareketlerinin, çalışmanın bağımlı değişkeni olan demokrasi olgusu üzerinde oluşturduğu etkinin kapsamını ortaya koymaktır. İki değişken arasında oluşturulan nedensellik bağı çerçevesinde demokratik kurumlara güven, demokratik tatmin düzeyi, ulusçuluk, yabancı düşmanlığı, aşırı sağ partilerin güçlenmesi ve geleneksel/kurucu partilerin zayıflaması konuları değerlendirilmiştir. Kapsamlı ve sistematik bir literatür taramasına dayanan çalışmada kitap, makale, bildiri, analiz, rapor, gazete haberleri ve istatistiksel verilerden faydalanılmıştır. Çalışmada hem nicel hem de nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Halkın demokratik tatmnini ve demokratik kurumlara güven konusunda Avrobarometre verilerinden istifade edilmiştir. Bu veriler, Jamovi programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Diğer taraftan aşırı sağ partilerin güçlenmesi ve merkezi partilerin zayıflaması konusunda parti manifestoları kullanılmıştır. MaxQDA 2020 programı kullanılarak, parti manifestolarının içerik analizi yapılmıştır. Çalışmanın temel varsayımı uluslararası göç hareketlerinin Avrupa'nın siyasi ve toplumsal yapısı üzerinde etkileri olduğudur. Bu minvalde, uluslararası göç hareketlerinin ulusçuluk dürtüleri üzerinde oluşturduğu etki, Avrupa'da ırkçılık ve faşizm düşüncelerini de içeren aşırı sağ partilerin güçlenmesine zemin hazırlamıştır. Almanya ve İtalya, 2010'lu yıllardaki uluslararası göç hareketlerinden ciddi şekilde etkilenmiştir. Bu dönemde her iki ülkenin de kamuoyunda yoğun şekilde tartışılan göç meselesi, siyasi ve toplumsal bazı etkiler doğurmuştur. Almanya ve İtalya yapısal olarak hem bazı benzer özelliklere hem de özgün farklılıklara sahiptir. Çalışmada analiz yapılırken iki ülkenin bu özellikleri göz önünde bulundurulmuştur. Bahsi geçen nedensellik bağı çerçevesinde yapılan analizler, uluslararası göç hareketlerinin Almanya ve İtalya'nın siyasi ve toplumsal yapıları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte uzun yıllar aşırı sağ konusunda istisnai konuma sahip olan Almanya'nın 2010'lu yıllarda yaşanan süreçten İtalya'ya göre daha fazla etkilendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The practices evolving alongside the nation states, combined with the widespread communication and transport possibilities demonstrate the international dimension of migration. The phenomenon of migration, which has developed in an international perspective, has had diverse effects on countries and societies over time. This study focuses on the political and social impacts of international migration movements in Europe. In addition, it concentrate on developments during the 2010s. Rather than examining the institutional position of the EU, this study aims to analyze the situation within singular countries. Germany and Italy are taken into consideration in the study. The purpose of the study is to reveal the extent of the impact of international migration movements -the independent variable- on the phenomenon of democracy -the dependent variable-. Within this framework of causal relationship, the correlation between the two variables is examined through indicators such as trust in democratic institutions, levels of democratic satisfaction, nationalism, xenophobia, the strengthening of far-right parties, and the weakening of traditional/establishment parties. In the study, which is based on a comprehensive and systematic literature review, books, articles, papers, analyses, reports, newspaper reports and statistical data were used. Both quantitative and qualitative research methods were used in the study. Eurobarometer data on public democratic satisfaction and trust in democratic institutions were utilised. These data were analysed through Jamovi programme. On the other hand, party manifestos were used to analyse the strengthening of far-right parties and the weakening of central parties. Content analysis of party manifestos was conducted using the MaxQDA 2020 programme. The basic assumption of the study is that international migration movements have an impact on the political and social structure of Europe. In this respect, the impact of international migration movements on nationalist sentiments has paved the way for the strengthening of far-right parties in Europe, including ideas of racism and fascism. Germany and Italy have been seriously impacted by the international migration movements in the 2010s. The issue of migration, which was intensively discussed in the public opinion of both countries during this period, had some political and social effects. Germany and Italy are structurally similar in some respects but also have unique differences. These characteristics of the two countries were considered in the analysis of this study. The analyses conducted within the framework of the casual relationship clearly demonstrate that Germany and Italy have been affected both politically and socially. Germany and Italy have been seriously impacted by the international migration movements in the 2010s. The issue of migration, which was intensively discussed in the public opinion of both countries during this period, had some political and social effects. Germany and Italy are structurally similar in some respects but also have unique differences. These characteristics of the two countries were considered in the analysis of this study. The analyses conducted within the framework of the mentioned causal link clearly reveal that Germany and Italy have been affected politically and socially. On the other hand, it is observed that Germany, which has had an exceptional position on the far right for many years, has been more affected by the process in the 2010s than Italy.