Almanya'nın demokratikleşmesi: Sosyo-politik temelli bir yaklaşım
The democratization of Germany: A socio-political approach
  1. Tez No: 945039
  2. Yazar: TUGAY HASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, Almanya'nın demokratikleşmesinin geleneksel Batı demokratikleşmesinden ayrışması, farklı toplumsal ilişkiler bağlamında incelenmektedir. Almanya'nın Prusya ruhu temelinde gelişen kültürel yapısı ve Sanayi Devrimi'nin geç döneminde ağır sanayi ile kalkınması gibi nedenler neticesinde Almanya'da demokrasi atipik biçimde gelişmiştir. 19. yüzyılda ortaya çıkan toplumsal hareketler ise demokratik değerlere mesafeli kültürel ve toplumsal yapıya rağmen Almanya'nın siyasal yapısında önemli değişiklikler yaratmış ve özellikle orta sınıflar aşamalı olarak siyasal sisteme entegre olmuşlardır. Birinci Dünya Savaşı sonucunda yenilen Almanya'da toplumsal ve siyasal kriz ortamı oluşmuş ve totaliter rejimin önü açılmıştır. Bu arka plan ekseninde bu araştırmada Almanya'nın diğer Batılı demokrasilerinden ayrışmasının nedenleri tartışılmaktadır. Söz konusu ayrışma, geleneksel toplumsal grupların gücünü koruması, burjuvazinin ağır sanayi temelli yükselişi, orta sınıf ve işçi sınıfı arasındaki ayrışma bağlamında ele alınmaktadır. Çalışmada Almanya'nın demokratikleşmesinin dışsal etkilere bağlı olarak ortaya çıkmadığı, toplumsal gruplar arasındaki ilişkiler bağlamında geliştiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
his study examines the divergence of Germany's democratization process from the traditional Western democratization model within the context of different social relations. Due to factors such as Germany's cultural structure rooted in the Prussian spirit and its late development through heavy industry during the Industrial Revolution, democracy in Germany evolved in an atypical manner. The social movements that emerged in the 19th century brought significant changes to Germany's political structure despite its culturally and socially distant stance toward democratic values, and particularly, the middle classes were gradually integrated into the political system. Following Germany's defeat in World War I, a climate of social and political crisis emerged, paving the way for a totalitarian regime. Against this background, this research discusses the reasons for Germany's divergence from other Western democracies. This divergence is addressed in the context of the preservation of power by traditional social groups, the heavy industry-based rise of the bourgeoisie, and the division between the middle and working classes. The study argues that Germany's democratization did not emerge as a result of external influences but developed within the framework of the relationships among social groups.