İç mimarlık eğitiminde kullanıcı araştırma metotlarının yeri: gelenekselden yenilikçiye kullanıcı araştırma metotları
The place of user research methods in interior design education: user research methods from traditional to innovative
- Tez No: 945040
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZGE KANDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL MURAT KANDEMİR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Kullanıcılar; ihtiyaç ve isteklerinden kaynaklanan içsel bir motivasyonla, belirli bir amaca ulaşmak için bir ürünü kullanan, ürünle etkileşime giren ve ondan fayda sağlayan kişilerdir. Bu durum, kullanıcıları belirli konularda uzman ve bilgi kaynağı olarak görüşlerine başvurulan kişiler, tasarımcıları ise çeşitlilik gösteren kullanıcı ihtiyaçlarına cevap veren profesyoneller haline getirmektedir. Bu çerçevede çalışma kapsamında kullanıcı özelliklerini doğru bir şekilde belirlemek ve bu özelliklere uygun çözümler geliştirebilmek için kullanılan veri toplama yöntemleri incelenmiştir. Kullanıcı araştırmalarının iç mimarlık mesleğindeki yerini ortaya koymak, iç mimarlık eğitim kurgusunda ve öğretim yöntemlerinde konuya ilişkin genel tutumu görünür kılmak, konunun önemi ve ele alınış biçimi arasındaki paralellikleri vurgulamak çalışmanın temel sorunsalını oluşturmaktadır. Çalışma karma yöntem yaklaşımlarından yakınsak paralel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yakınsak paralel desende, farklı ancak tamamlayıcı verilerle tek bir araştırma sorusu yanıtlanmakta, nitel ve nicel veriler bağımsız ve eş zamanlı olarak toplanıp analiz edilmektedir. Bu doğrultuda üç basamak üzerine temellenen çalışmanın birinci adımında küresel ve yerel ölçekte faaliyet gösteren iç mimarlık bölümlerinin eğitim programlarında kullanıcı araştırmaları ile ilişkilendirilebilecek dersler doküman analizi yöntemi ile incelenmiş, ikinci adımında kullanıcı araştırma metotlarına ilişkin literatür verileri sistematik derleme yöntemi ile derinlemesine analiz edilmiş, üçüncü adımında ise deneyim yansıtma modellemesi yöntemi kullanılarak iç mimarlık öğrenci çalıştayı gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda gelenekselden yenilikçiye çeşitlenen araştırma yaklaşımlarının; tasarlama eyleminde yararlı bir araç olduğu, öğrencilerin iç mimarlık mesleğine ilişkin beceri ve uzmanlıklarını geliştirdiği, tasarım süreçlerini daha bilinçli, profesyonel ve duyarlı hale getirdiği görülmektedir. Bu farkındalıkla ele alınan çalışmanın konuya yönelik mevcut bilince yeni perspektifler ekleme noktasında yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Users are people who use a product, interact with it, and benefit from it to achieve a goal with an intrinsic motivation stemming from needs and desires. This situation makes users experts and sources of information on certain issues and designers professionals who respond to diverse user needs. Within this framework, the data collection methods used to accurately determine user characteristics and develop solutions tailored to these characteristics were examined. The main problem of the study is to reveal the place of user research in the interior design profession, to make the general attitude towards the subject visible in the interior design education structure and teaching methods, and to emphasize the parallels between the importance of the subject and the way it is handled. The study was conducted using the convergent parallel design, one of the mixed-method approaches. In the convergent parallel design, a single research question is answered with different but complementary data and qualitative and quantitative data are collected and analyzed independently and simultaneously. In this direction, in the first step of the study based on three steps, courses that could be associated with user research in the education programs of interior design departments operating on a global and local scale were examined with the document analysis method, in the second step, literature data on user research methods were explored in depth with the systematic review method, and in the third step, an interior design student workshop was carried out using the experience reflection modeling method. In line with the findings obtained, it is seen that research approaches varying from traditional to innovative are a useful tool in the act of design, develop students' skills and expertise regarding the interior design profession, and make design processes more conscious, professional, and sensitive. It is thought that the study, which is handled with this awareness, will be guiding in terms of adding new perspectives to the existing consciousness on the subject.