Yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji güvenlik indeksi hesaplaması: Bulanık ortam modellemesi
Energy security index calculation of renewable energy sources: fuzzy environment modeling
  1. Tez No: 945042
  2. Yazar: SÜMEYYE ZÜHRE ARGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRENCAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Üretimde temel girdi olarak kullanılan enerjiye, birçok alanda ihityaç duyulmaktadır. Üreten ve gelişen bu dünya düzeninde nüfus artışıyla enerjiye talepte artmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynak kullanan elektrik üretim santrallerinin değerlendirilmesinde dikkate alınan en önemli kriter sürdürülebilirliktir. Kullanılabilirlik oranı, seviyelendirilmiş elektrik üretim maliyeti ve önlenen emisyon ana başlıklarından oluşan sürdürülebilir enerji politikalarında enerji güvenliği indeksi de dikkate alınması gereken bir kriterdir. Enerji güvenliği, insanların yaşam kalitesini sürdürebilmeleri, ekonomik faaliyetlerin sürdürebilirliği ve savunma stratejilerinin yürütülebilmesi için gereken enerjinin uygun maliyetlerle ve güvenilir şeklide temin edilmesini ifade eder. Literatürde enerji güvenliği indeksi hesaplanırken ana parametreler olarak kullanılabilirlik, satın alınabilirlik, erişebilirlik ve kabul edilebilirlik 4 ana parametre kullanılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji güvenliği hesaplamasında birbiri ile çelişen ve ilişkili kriterlerin ağırlıklandırılması probleminin ele alındığı ve literatürde ilk kez gerçekleştirilen bu çalışmada problemin doğası gereği çok ölçütlü karar algoritmalarına başvurulmuştur. Bu kapsamda 5 ana parametrenin 14 alt parametre ile oluşturulan veri setinde karşılaştırılmalı analiz yapılmaktadır. Karşılaştırmalı analizde kullanılan yöntemler Q-Rung, Küresel-AHP ve Nötrosofik AHP yöntemleridir. Q-Rung yöntemi ana çözüm yöntemi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy, which is used as a fundamental input in production, is needed in many areas. In this producing and evolving global order, the demand for energy is increasing with population growth. The most important criterion considered in the evaluation of power plants using renewable energy sources is sustainability.In sustainable energy policies, consisting of headings such as usability rate, leveled electricity generation cost, and prevented emissions, the energy security index is also a criterion that should be considered.Energy security refers to the reliable and affordable supply of the energy required to sustain people's quality of life, ensure the sustainability of economic activities, and execute defense strategies.In the literature, four main parameters availability, affordability, accessibility, and acceptability are used as the primary factors in calculating the energy security index.In this study, where the weighting problem of conflicting and interrelated criteria in the energy security calculation of renewable energy sources is addressed for the first time in the literature, multi-criteria decision algorithms were utilized due to the nature of the problem.In this context, a comparative analysis is conducted on a dataset created with 5 main parameters and 14 sub-parameters.The methods used in the comparative analysis are Q-Rung, Global-AHP, and Neutrosophic AHP. The Q-Rung method was determined as the main solution method.