Cyclotrichium longiflorum'un antikolinerjik, antidiyabetik, antioksidan aktiviteleri ve fenolik içeriğinin değerlendirilmesi
Assesments of anticholinergic, antidiabetic, antioxidant activities and phenolic content of Cyclotrichium longiflorum
  1. Tez No: 945059
  2. Yazar: SİBEL ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SATIL, DOÇ. DR. MEHMET EMİN DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Cyclotrichium longiflorum bitkisinin metanol, etanol, distile sudan (72.5/14.8/12.7, v/v/v) oluşan solvent karışım ile hazırlanan ekstraktında antikolinerjik, antidiyabetik, antioksidan, antibakteriyel aktivite ve fenolik içeriği değerlendirilmiştir. Çalışmada, antioksidan aktivite analizleri için 2.2.-Difenil-1-pikrihidrazil (DPPH), 2.2 azinobis-(3- etilbenzotiazolin-6-sülfonik asit (ABTS) ve Demir indirgeyici antioksidan güç tayini (FRAP) metotları kullanılmıştır. Ayrıca bitkide toplam fenolik ve flavonoid içerik tayini deneyleri de yapılmıştır. Antikolinerjik ve antidiyabetik aktiviteler için asetilkolinestraz (AChE), bütirilkolinesteraz (BChE), alfa-amilaz ve alfa-glukozidaz enzim inhibisyon aktivite deneyleri gerçekleştirilmiştir. Antibakteriyel analiz için Escherichia coli ve Stahylococcus aureus bakterilerine karşı disk difüzyon yöntemi ve Minimum İnhibitör Konsantrasyonu (MİK) araştırılmıştır. Bitkinin fitokimyasal bileşenlerin detaylı analizi için ise LC-MS/MS metodu kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda C. longiflorum bitkisinin antioksidan etkisinin IC50 değerleri hesaplanmış, bitkide yüksek antioksidan etki olduğu üç deney sonucunda da görülmüştür. Antibakteriyel deneylerinden ilki olan disk difüzyon yönteminde bitki her iki bakteri için de iyi zon oluşturmuş, sonuçlar pozitif ve negatif kontroller ile karşılaştırılmıştır. MİK sonuçlarında anlamlı antibakteriyel aktivite görülmüştür. Yapılan enzim inhibisyon deneylerinde AChE ve BChE enzimlerine karşı bitkinin güçlü inhibisyon aktivitesi olduğu belirlenmiş ve bitkinin önemli ölçüde antikolinerjik etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. α-amilaz ve α-glukozidaz enziminde beklenen inhibitör etkilerinden ziyade bu enzimlerin aktivitesinde tam tersi bir artış gözlenmiştir. LC-MS analizi sonucunda, ekstraktın önemli ölçüde naringin ve hesperidin gibi flavonoid bileşiklerini içerdiği tespit edilmiştir. Literatürde bu bileşiklerin enzimlerin aktif bölgelerine bağlanarak aktivatör etki gösterdiği çalışmalarda görülmüştür. Bu çalışmada da benzer sonuçlar ile karşılaşılmıştır. LC-MS/MS metodunda C. longiflorum bitkisinde naringin, hesperidine ek olarak, rutin hidrat, benzoik asit, eridiktiol bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, anticholinergic, antidiabetic, antioxidant, antibacterial activities and phenolic content of the extract of Cyclotrichium longiflorum plant prepared with a solvent mixture consisting of methanol, ethanol, distilled water (72.5/14.8/12.7, v/v/v) were evaluated. In the study, 2.2-Diphenyl-1-picryhydrazyl (DPPH), 2.2 azinobis-(3-ethylbenzothiazoline-6- sulfonic acid (ABTS) and Iron reducing antioxidant power determination (FRAP) methods were used for antioxidant activity analyses. In addition, total phenolic and flavonoid content determination experiments were performed in the plant. Acetylcholinesterase (AChE), butyrylcholinesterase (BChE), alpha-amylase and alpha-glucosidase enzyme inhibition activity experiments were performed for anticholinergic and antidiabetic activities. Disk diffusion method and Minimum İnhibitory Concentration (MIC) were investigated against Escherichia coli and Stahylococcus aureus bacteria for antibacterial analysis. LC-MS/MS method was used for detailed analysis of phytochemical components of the plant. As a result of the analyses, IC50 values of antioxidant effect of C. longiflorum plant were calculated, and it was determined that the plant had high antioxidant effect as a result of three experiments. It was also seen. In the first of the antibacterial experiments, the disk diffusion method, the plant formed a good zone for both bacteria and the results were compared with positive and negative controls. Significant antibacterial activity was seen in MIC results. In the enzyme inhibition experiments, it was determined that the plant had a strong inhibitory activity against AChE and BChE enzymes and it was concluded that the plant had a significant anticholinergic effect. Rather than the expected inhibitory effects in α-amylase and αglucosidase enzymes, an opposite increase was observed in the activity of these enzymes. As a result of LC-MS analysis, it was determined that the extract contained significant flavonoid compounds such as naringin and hesperidin. It has been seen in the literature that these compounds bind to the active sites of enzymes and have an activator effect. Similar results were obtained in this study. In addition to naringin and hesperidin, rutin hydrate, benzoic acid and eridictyol were found in C. longiflorum plant in the LC-MS/MS method.