Çocuğu yoğun bakımda yatan annelerin ölüme karşı tutumları ile spiritüel iyi oluşları arasındaki ilişki
The relationship between attitudes towards death and spiritual well-being of mothers whose children are in intensive care
- Tez No: 945058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, çocuğu yoğun bakımda yatan annelerin ölüme karşı tutumları ile spiritüel iyi oluşları arasındaki ilişkiyi ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapıldı. Araştırma, Aralık 2023- Mayıs 2025 tarihleri arasında Ankara ilinde hizmet veren bir şehir hastanesinin çocuk yoğun bakım ünitelerinde araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan annelerle yapıldı. Araştırmanın örneklemi, evreni belirtilen hastanenin yoğun bakımında en az yedi gündür yatan 249 çocuğun annelerinden oluştu. Araştırma için etik kurul onayı ve kurum izni alındıktan sonra araştırma verileri“Anne ve Çocuk Bilgi Formu'', ”Ölüme Karşı Tutum Ölçeği'' ve "Spiritüel İyi Oluş Ölçeği'' ile yüzyüze toplandı. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 istatistik paket programında değerlendirildi. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, Cronbach's Alpha katsayısı, Bağımsız Örneklem t Test, Varyans Analizi (ANOVA) Bonferroni testi, Pearson korelasyon katsayısı, doğrusal regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational research to examine the relationship between the attitudes towards death and spiritual well-being of mothers whose children are hospitalized in the pediatric intensive care unit, as well as the factors affecting these variables. The research was carried out between December 2023 and May 2025 with mothers who met the inclusion criteria in the pediatric intensive care units of a city hospital in Ankara, Türkiye. The sample of the study consisted of mothers of 249 children who had been hospitalized in the intensive care unit for at least seven days. After obtaining ethics committee approval and institutional permission, data were collected through face-to-face interviews using the“Mother and Child Information Form,”“Attitude Toward Death Scale,”and“Spiritual Well-Being Scale.”Data were analyzed using IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 statistical software. Descriptive statistics, Cronbach's Alpha coefficient, Independent Samples t-test, Analysis of Variance (ANOVA) with Bonferroni post-hoc test, Pearson correlation coefficient, and linear regression analysis were used in the evaluation of the data.