Bankacılık sektöründe Kaizen; organizasyonlarda ve süreçlerde iyileştirme
Implementing Kaizen in the banking sector: Enhancing organizational structures and processes
  1. Tez No: 945067
  2. Yazar: LÜTFİ MELİH DUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAYİB BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, dijitalleşme sürecinin bankacılık sektörüne etkileri incelenmiş; özellikle fiziki banka şubelerinin geleceği, müşteri tercihleri ve süreç iyileştirme yaklaşımları bağlamında değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel amacı, dijital kanalların yükselişi karşısında banka şubelerinin nasıl bir dönüşüm geçirdiğini ortaya koymak ve bu dönüşümde Kaizen gibi sürekli iyileştirme felsefelerinin rolünü analiz etmektir. Bu doğrultuda, 400 katılımcı ile çevrim içi anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket bulguları, özellikle 18-34 yaş aralığındaki bireylerin büyük çoğunluğunun mobil bankacılığı tercih ettiğini; buna karşın kredi başvurusu ve hesap işlemleri gibi hizmetlerde fiziki şubelerin hâlen önemini koruduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, bankacılık hizmetlerinde tamamen dijitalleşmenin kısa vadede mümkün olmadığını, ancak dijital ve fiziksel kanalların birlikte var olduğu hibrit modellerin öne çıktığını ortaya koymaktadır. Araştırmada katılımcıların önemli bir kısmı, banka şubelerinin gelecekte daha az sayıda ama daha işlevsel ve danışmanlık temelli hizmet sunan merkezler hâline dönüşeceğini öngörmüştür. Bu dönüşüm, phygital bankacılık kavramıyla örtüşmektedir. Ayrıca, araştırma bulguları Kaizen yaklaşımının bankacılık süreçlerine uygulanabilir olduğunu, özellikle müşteri deneyimini iyileştirmede, hizmet kalitesini artırmada ve çalışan katılımını sağlamada önemli katkılar sunabileceğini göstermektedir. Bu tez, banka şubelerinin geleceğine ilişkin güncel bir bakış sunmakta; dijitalleşme sürecinde hem teknolojik adaptasyonu hem de insan odaklı süreçlerin sürekli geliştirilmesini esas alan bütünsel bir yaklaşımı önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of digital transformation on the banking sector, with a particular focus on the future of physical bank branches, customer preferences, and process improvement approaches. The main objective of the research is to explore how bank branches are evolving in response to the rise of digital channels and to analyze the role of continuous improvement philosophies such as Kaizen in this transformation. The findings reveal that while the majority of individuals aged 18–34 prefer mobile banking, physical branches remain significant for more complex services such as loan applications and account management. The results indicate that full digitalization in banking is not likely in the short term, and instead, hybrid models combining digital and physical channels are gaining prominence. A significant portion of respondents predicted that future bank branches will function as specialized centers offering consultancy-based services. This transformation aligns with the concept of phygital banking, which merges physical presence with digital capabilities. Furthermore, the findings demonstrate that the Kaizen approach is applicable in banking processes, particularly in improving customer experience, enhancing service quality, and encouraging employee involvement. This thesis provides a contemporary perspective on the future of bank branches and proposes a holistic approach that emphasizes both technological adaptation and continuous human-centered development in the context of digital transformation.