Üç fazlı DAB türü DC-DC dönüştürücü analizi tasarımı ve uygulaması
Analysis design and implementation of a three-phase dual active bridge DAB type DC-DC converter
  1. Tez No: 945068
  2. Yazar: CEVHER SAMİ BİRSİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM AKBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giderek artan verimli ve güvenilir güç dönüşüm sistemleri talebi, güç elektroniği alanında önemli ilerlemelere yol açmıştır. Bu gelişmeler, yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonu, ulaşımın elektrikleştirilmesi ve enerji depolama sistemlerinin verimli bir şekilde kullanılması gibi küresel enerji sorunlarının çözülmesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, çift yönlü tam köprü (ÇYTK, DAB) DC-DC dönüştürücü, çift yönlü güç akışı yetenekleri, yüksek verimlilik ve yumuşak anahtarlama sağlama kabiliyeti sayesinde büyük ilgi görmektedir. Sıfır gerilimde anahtarlama (SGA, ZVS) gibi yumuşak anahtarlama teknikleri, anahtarlama kayıplarını azaltmak ve genel verimliliği artırmak açısından son derece önemlidir. Bu nedenle, modern güç dönüşüm uygulamalarında bu tekniklerin kullanımı oldukça arzu edilen bir özelliktir. Üç fazlı DAB türü dönüştürücüler, tek fazlı yapılara kıyasla daha yüksek güç aktarma özelliği ve daha yüksek verim avantajlarına sahiptir. Bu dönüştürücüler genellikle yüksek güçlü elektrikli araç (EA, EV) şarj istasyonları, yenilenebilir enerji sistemleri ve enerji depolama çözümleri gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Üç fazlı DAB türü dönüştürücüler sahip oldukları avantajlara rağmen, farklı transformatör bağlantı tiplerinin genel sistem performansı üzerindeki etkilerini kapsamlı biçimde ele alan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışma, üç fazlı DAB dönüştürücülerde yıldız-yıldız ve yıldız-üçgen bağlı transformatörlerin etkilerini ZVS koşullarının incelenmesinin yanısıra, dönüştürücünün genel tasarımı, çalışma prensipleri, kontrol stratejileri ve uygulama performansı açısından da inceleyerek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu tez kapsamında, üç fazlı DAB türü dönüştürücülerin analizi yapılmış, yapılan analizler PSIM simulasyon programında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar 300 - 800 V çıkış gerilimi için 15 kW gücünde ve 100 kHz anahtarlama frekansına sahip bir prototip ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The growing demand for efficient and reliable power conversion systems has led to significant advancements in the field of power electronics. These developments are critically important for addressing global energy challenges such as the integration of renewable energy sources, electrification of transportation, and efficient utilization of energy storage systems. In this context, the Dual Active Bridge (DAB) DC-DC converter has garnered considerable attention due to its bidirectional power transfer capability, high efficiency, and ability to achieve soft switching. Soft switching techniques such as Zero Voltage Switching (ZVS) are essential for reducing switching losses and enhancing overall system efficiency. Therefore, the implementation of these techniques is highly desirable in modern power conversion applications. Three-phase DAB converters offer superior power transfer capability and higher efficiency compared to their single-phase counterparts. These converters are commonly employed in applications such as high-power electric vehicle (EV) charging stations, renewable energy systems, and energy storage solutions. Despite these advantages, there is a lack of comprehensive studies that evaluate the impact of different transformer connection configurations on the overall performance of three-phase DAB converters. This thesis aims to address this gap by investigating the influence of star-star and star-delta transformer connections not only on ZVS conditions but also on overall converter design, operating principles, control strategies, and implementation performance. In this study, a detailed analysis of three-phase DAB converters is conducted and validated using the PSIM simulation software. The results are experimentally verified using a 15 kW prototype operating at a 100 kHz switching frequency, capable of delivering output voltages in the 300–800 V range.