Lupus nefriti hastalarında Testican-2 düzeyi ile EGFR arasındaki ilişki
The relationship between Testican-2 levels and EGFR in patients with Lupus nephritis
- Tez No: 945080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BARUTÇU ATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Romatoloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Lupus nefriti (LN), sistemik lupus eritematozus (SLE) hastalığında morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerinden biridir. Erken tanı ve etkin izlem, böbrek hasarının önlenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Testican-2 glomerüllerde podositler tarafından eksprese edilen bir proteoglikandır. Yapılan çalışmalarda Testican-2 düzeyi ile tahmini glomerüler filtrasyon hızı (eGFR) arasında pozitif ilişki olduğu ve yüksek Testican-2 düzeyinin daha iyi renal prognozu yansıttığı gösterilmiştir. Podosit hasarının LN patogenezindeki merkezi rolü iyi bilinmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, LN hastalarında Testican-2 düzeyi ile eGFR arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde takip edilen; 53 LN hastası, 36 renal tutulumu olmayan SLE (nrSLE) hastası ve 34 sağlıklı birey olmak üzere toplam 123 birey dahil edilmiştir. LN, nrSLE ve sağlıklı bireylerden oluşan üç grup arasında Testican-2 düzeyleri karşılaştırılmış; ayrıca eGFR başta olmak üzere çeşitli klinik parametrelerle olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Venöz kan örneklerinden elde edilen serumlarda Testican-2 düzeyleri, tüm bireyler için ELISA yöntemiyle analiz edilmiştir. Serum örnekleri, analiz öncesinde -80°C'de saklanmıştır. eGFR, serum kreatinin düzeyine dayalı olarak CKD-EPI formülü ile hesaplanmıştır. Ek olarak, tüm hastalarda 24 saatlik idrarda proteinüri, SLE hastalık aktivite indeksi (SLEDAI-2K), kompleman düzeyleri (C3, C4), anti çift sarmallı DNA (Anti-double stranded DNA, anti-dsDNA) düzeyi ve immünsupresif tedavi geçmişi kaydedilmiştir. Veriler, çalışmanın tasarımına ve değişkenlerin dağılımına uygun olarak parametrik, nonparametrik, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: SLE hastalarında, sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında Testican-2 düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı biçimde düşük bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Lupus nephritis (LN) is one of the leading causes of morbidity and mortality in systemic lupus erythematosus (SLE). Early diagnosis and effective monitoring are critically important to prevent kidney damage. Testican-2 is a proteoglycan expressed by podocytes in the glomeruli. Studies have shown that there is a positive correlation between Testican-2 levels and glomerular filtration rate (eGFR), and that higher Testican-2 levels reflect better renal prognosis. The central role of podocyte injury in the pathogenesis of LN is well known. The aim of this thesis study is to determine whether there is a relationship between Testican-2 levels and eGFR in patients with lupus nephritis. Materials and Methods: The study included a total of 123 participants: 53 patients diagnosed with LN, 36 SLE patients without renal involvement (nrSLE), and 34 healthy individuals, all followed at Marmara University Pendik Training and Research Hospital. Testican-2 levels were compared among these three groups, and their relationship with various clinical parameters, primarily eGFR, was assessed. Serum Testican-2 levels obtained from venous blood samples were analyzed by ELISA for all participants. Serum samples were stored at -80°C prior to analysis. eGFR was calculated based on serum creatinine levels using the CKD-EPI formula. Additionally, 24-hour urinary proteinuria, SLE disease activity index (SLEDAI-2K), complement levels (C3, C4), Anti-double stranded DNA (anti-dsDNA) levels, and immunosuppressive treatment histories were recorded for all patients. Data were evaluated using parametric, nonparametric, correlation, and regression analyses appropriate to the study design and the distribution of variables. Results: Testican-2 levels in SLE patients were significantly lower compared to healthy individuals (p0.05).