Peri-implant ve periodontal doku sağlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between peri-implant and periodontal tissue health
  1. Tez No: 945092
  2. Yazar: DENİZ GENÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLEND İNANÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu kesitsel araştırmanın amacı, periodontal ve peri-implant doku sağlığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmaya yaşları 24-88 arasında değişen 159 hasta ve 451 dental implant dahil edildi. Tüm implantların ve dişlerin CD, GI, SK, PI, MÇ, süpürasyon, KKK ölçümleri kaydedildi. Ölçümler sonucunda implantlar, peri-implant mukozitis ve peri-implantitis; hastalar, gingivitis ve periodontitis olarak kategorize edildi. Periodontitis hastaları şiddeti (evre 1,2,3,4) ve derecesine (A,B,C) göre ayrıldı. Klinik ve radyolojik veriler, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Pearson ki- Kare, Dunn testi, Monte Carlo düzeltmeli Fisher Exact testi, Bonferroni düzeltmeli z testi ve Spearman's rho korelasyon testi kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Peri-implant parametreler ile peridontal hastalık arasındaki potansiyel ilişkileri test etmek ve olası risk faktörlerini değerlendirmek için Robust Regresyon analizi ve binary lojistik regresyon analizi yapıldı. 203 implantta (% 45) peridontal durumun gingivitis olduğu, 248 implantta (%55) periodontitis olduğu bulundu. Periodontal durumu periodontitis olan 248 implanttan periodontitisin şiddetine göre 34'ü (%13,7) Evre1, 65'i (%26,1) Evre2, 61'i (%24,5) Evre3, 89'u (35,7) Evre4'e; periodontitisin derecesine göre 82'si (%32,9) Derece A'ya, 108'i (%43,4) Derece B'ye, 59'u (%23,7) Derece C'ye sahipti. Periodontal hastalığın peri-implant CD, PI, KKK, süpürasyon varlığı ve peri-implantitis varlığı ile pozitif şekilde korele olduğu tespit edildi (p0,05). İmplant düzeyinde periodontitis şiddetinin peri-implant CD, PI, GI, SK, KKK, süpürasyon ve peri-implantitis varlığı ile; periodontitis derecesinin PI ile pozitif şekilde korele olduğu tespit edildi (p0,05) .
Özet (Çeviri)
The aim of this cross-sectional study is to evaluate the relationship between periodontal and peri-implant tissue health. The study included 159 patients aged between 24 and 88 years and 451 dental implants. The measurements of all implants and teeth included PD, GI, PI, BOP, MR, suppuration, and CBL. Based on the measurements, implants were categorized into peri-implant mucositis and peri-implantitis; patients were categorized into gingivitis and periodontitis. Periodontitis patients were further divided according to the severity (stage 1, 2, 3, 4) and grade (A, B, C). Clinical and radiological data were statistically analyzed using Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Pearson chi-square, Dunn test, Monte Carlo corrected Fisher exact test, Bonferroni corrected z test, and Spearman's rho correlation test. Robust regression analysis and binary logistic regression analysis were performed to test the potential relationships between peri-implant parameters and periodontal disease and to evaluate possible risk factors. It was found that 203 implants (45%) had gingivitis and 248 implants (55%) had periodontitis. Of the 248 implants with periodontitis, 34 (13.7%) were stage 1, 65 (26.1%) were stage 2, 61 (24.5%) were stage 3, and 89 (35.7%) were stage 4; 82 (32.9%) had grade A, 108 (43.4%) had grade B, and 59 (23.7%) had grade C. Periodontal disease was found to be positively correlated with peri-implant PD, PI, CBL, presence of suppuration, and the presence of peri-implantitis (p0.05). At the implant level, the severity of periodontitis was positively correlated with peri-implant PD, PI, GI, BOP, CBL, suppuration, and peri-implantitis (p0.05).