Edirne ilinde çalışan 1.basamak hekimlerinin nikotin bağımlılığı ve sigara bıraktırmaya yönelik yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nicotine dependence and smoking cessation counseling approaches among primary care physicians in Edirne
- Tez No: 945093
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, Edirne ilinde görev yapan aile hekimlerinin sigara kullanım durumları ile nikotin bağımlılık düzeylerinin belirlenmesi ve sigara bırakma konusundaki danışmanlık yaklaşımlarının değerlendirilmesidir. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu çalışmada araştırmanın evrenini, il genelinde aktif olarak çalışan 135 aile hekimi oluşturmuş; çalışmaya katılmayı kabul eden ve anketi eksiksiz dolduran toplam 111 hekim dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, katılımcıların sosyodemografik özellikleri, sigara kullanım alışkanlıkları ve danışmanlık hizmetlerine ilişkin görüşlerini içeren yapılandırılmış bir anket formu kullanılmış; nikotin bağımlılığı düzeylerinin belirlenmesinde Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences version 25, lisans no: L-GLBC-8TMLRX) istatistik paket programı aracılığıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the smoking status and levels of nicotine dependence among family physicians working in the province of Edirne, and to evaluate their approaches to smoking cessation counseling. Designed as a descriptive and cross-sectional study, it included 111 physicians who fully completed the survey, out of a total of 135 actively practicing family physicians in the province. Data were collected using a structured questionnaire covering sociodemographic characteristics, smoking habits, and perspectives on smoking cessation counseling. The Fagerström Test for Nicotine Dependence was used to assess addiction levels. The obtained data were analyzed using SPSS version 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25; license number: L-GLBC-8TMLRX). A p-value of