Peri-implant plastik cerrahi uygulamalarının uzun dönem klinik sonuçları ve ağız sağlığı etki profili (OHIP-14) üzerine etkisinin değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Evaluation of the effects of peri-implant plastic surgery applications on long-term clinical results and oral health effect profile (OHİP-14): A retrospective study
  1. Tez No: 682454
  2. Yazar: EMRE ERGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MALİKE ASLAN KEHRİBAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
AMAÇ: İmplant tedavilerinin kısa ve uzun dönem başarısında keratinize doku varlığının önemini vurgulayan birçok yayın mevcuttur. Son yıllarda sıkça araştırılan ve uygulanan tedavi metotlarının başarısını yansıtan kriterlerden biri olarak kabul edilen“yaşam kalitesi”değerlendirmeleri ise giderek daha fazla yaygınlaşmakta ve önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında, peri-implant plastik cerrahi operasyon geçirmiş hastaların, ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kaliteleri (ASYK) ve memnuniyet düzeyleri ile klinik periodontal ve periimplant parametreleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOT: Çalışmaya, 2012-2018 yılları arasında, peri-implant plastik cerrahi operasyon yapılan 34 hasta dahil edildi. Bireylerin demografik verileri, periodontal ve peri-implant klinik parametreleri kaydedilerek, OHIP-14 ve Kiyak memnuniyet anketleri uygulandı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. SONUÇLAR: Peri-implant plastik cerrahi uygulanmış olan bireylerin ASYK ve memnuniyet düzeyleri yüksek olarak tespit edildi. ASYK ve memnuniyet düzeylerinin demografik verilerden etkilenmediği saptandı. Ayrıca peri-implant plastik cerrahi yapılmış alanlarda keratinize mukoza genişliği artıkça plak skorunun düştüğü gözlendi. TARTIŞMA: Diş hekimliği ve tıp alanında uygulanan tedavilerin başarısının bütüncül bir şekilde değerlendirilebilmesi için, yalnızca klinik ve radyografik bulguları içeren objektif verilerin değil, aynı zamanda hastalar tarafından bildirilen geri dönüşlerin de dikkate alınması gerektiği kabul edilmektedir. Bu tez çalışmasında, peri-implant keratinize mukoza yetersizliği olan hastalarda uygulanan peri-implant plastik cerrahi uygulamalarının klinik sonuçları, yaşam kalitesi ve hasta memnuniyeti üzerine etkileri, küçük bir hasta grubunda retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler literatür ile benzerlik göstermektedir. Ayrıca bu çalışmanın hem işlem öncesi hem de işlem sonrası değerlendirmeleri kapsayan ve kontrol grubunu da içeren, daha büyük örneklem büyüklüğüne sahip prospektif çalışmalara da öncülük edebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
AIM: There are many publications emphasizing the importance of the presence of keratinized tissue in the short and long-term success of implant treatments.“Quality of life”evaluations, which are accepted as one of the criteria that reflect the success of the treatment methods that have been frequently researched and applied in recent years, In this thesis, it was aimed to evaluate the relationships between oral health-related quality of life (OHRQoL) and satisfaction levels and clinical periodontal and peri-implant parameters of patients who had undergone peri-implant plastic surgery. MATERIAL AND METHODS: Thirty-four patients who underwent peri-implant plastic surgery between 2012 and 2018 were included in the study. Demographic data of individuals, periodontal and peri-implant clinical parameters were recorded and OHIP-14 and Kiyak satisfaction questionnaires were applied. Obtained data were analyzed statistically. RESULTS: OHRQoL and satisfaction levels of individuals who had peri-implant plastic surgery were found to be high. OHRQoL and satisfaction levels were not affected by demographic data. In addition, it was observed that the plaque score decreased as the width of the keratinized mucosa increased in the areas where peri-implant plastic surgery was performed. DISCUSSION: It is accepted that in order to evaluate the success of the treatments applied in dentistry and medicine in a holistic way, not only objective data, but also the feedback reported by the patients should be taken into consideration. In this thesis, the effects of periimplant plastic surgery on the clinical outcomes, OHRQoL and patient satisfaction in patients with peri-implant keratinized mucosa insufficiency were evaluated retrospectively in a small group of patients. In addition, we think that this study may lead to prospective studies with larger sample sizes, including both pre- and post-procedure evaluations and including the control group.